30.5.2020 14:36:11

Pentagón oznámil americkému Kongresu úspechy Kyjeva v boji proti korupcii a navrhol dodať Ukrajine zbrane a vojenskú techniku

Pentagón z vtáčej perspektívy (ilustračná snímka)
Pentagón z vtáčej perspektívy (ilustračná snímka)
(foto: TASR/AP-Charles Dharapak)


Ukrajinské média komentujú záujem istých amerických inštitúcií o oblasti s ktorými nie sú, na prvý pohľad, nijako spojené. Napríklad, americké ministerstvo obrany sa veľmi zaujíma o úroveň korupcie v Nezáležnej. Vysvetlenie je však veľmi jednoduché. (HSP)Pentagón informoval americký Kongres o údajných úspechoch Kyjeva v boji proti korupcii a to za účelom, aby mu Kongres povolil predávať na Ukrajinu zbrane a vojenskú techniku. Ide o „obchod“ za sumu niekoľkých stoviek miliónov dolárov.

Podľa Pentagónu, Spojené štáty môžu Ukrajine dodať prvú várku zbraní a vojenskej techniky za sumu 125 miliónov dolárov. Onedlho by do Kyjevu mala putovať aj druhá várka a to tiež za sumu 125 miliónov dolárov. Informovala o tom televízna stanica CNN s odvolaním sa na svoje zdroje na americkom ministerstve obrany a v Kongrese USA.

Zdroje uviedli, že americká legislatíva ráta s presvedčivými dôkazmi, že úrady tej alebo inej krajiny a v tomto konkrétnom prípade úrady Ukrajiny „dosiahli progres v boji s korupciou prostredníctvom posilnenia zintenzívnenia priehľadnosti a spoločenskej kontroly za účelom, aby dodávky vojenskej techniky na Ukrajinu boli schválené.“ Pritom CNN podotýka, že „predstavitelia Pentagónu nekomentujú informáciu o tranžiach vojenskej pomoci, ktoré sa nachádzajú na posúdení Kongresom“.

Začiatkom marca CNN už informovala o tom, že Kongres bol oboznámený s plánmi ministerstva obrany USA dodávať Ukrajine protidelostrelecké a rádiolokačné stanice, hliadkovacie motorové člny a inú vojenskú techniku v celkovej sume 125 miliónov dolárov. Podľa zdrojov CNN, ide o polovicu novej tranže vojenskej pomoci Ukrajine, celková výška ktorej dosiahne 250 miliónov dolárov.

Eugen Rusnák (HSP)