22.10.2018 12:32:30

„Pekelný“ november: obstojí rubeľ pred novou hrozbou?

Ruský rubeľ je najstabilnejšia mena z rozvojových štátov. Momentálne je podhodnotený a zhromaždil si dostatočnú zásobu pevnosti, čo mu umožňuje držať sa na aktuálnych hodnotách do marca 2019.

K tomuto poznaniu dospeli analytici JP Morgan, ktorá je jednou z najväčších investičných bánk v USA. Nejednoznačnosť medzitým narastá – v novembri Moskvu čakajú ďalšie sankcie, čo je vážnou skúškou pre národnú menu. Vydrží a či nevydrží rubeľ tento úder a aké sú jeho šance na ďalšie upevnenie?

Prečo ho spevňovať?

Podľa prepočtov amerických analytikov kurz ruskej meny zostane do konca marca 2019 na aktuálnej úrovni – 65,50 rubľov za dolár. Klesne však menová jednotka Turecka (o 30 %) a JAR (o 8 %). Rubeľ podržia vysoké ceny ropy, prestávka centrálnej banky na nákup zahraničnej meny pre ministerstvo financií a stabilné makroekonomické ukazovatele.

Ruskí analytici celkovo súhlasia s predpoveďami západných kolegov a potvrdzujú: rubeľ sa javí omnoho pevnejší ako turecká líra, argentínske peso a brazílsky reál. Je tiež jasné, prečo: Rusko má prebytok rozpočtu, mimoriadne nízky zahraničný dlh, cena ropy vyše 80 USD za barel, nákup zahraničnej meny na voľných trhoch je pozastavený.

Analytik „Otkrytie Broker“ Andrej Kočetkov predpovedá rubľu ešte väčšiu stabilitu, ak „sa nebudú používať skryté formy vplyvu“.  Ak sankčný tlak v najbližších mesiacoch nebude príliš silný a ak sa ropa bude predávať nad 70 USD za barel, ruská mena má všetky šance upevniť sa na hodnotu 61-62 rubľov za dolár.

Hlavné riziká

Hlavným rizikom pre rubeľ naďalej zostáva sankčný tlak: ďalšie reštrikcie Washingtonu nastúpia v novembri. Blomberg píše, že budú to „sankcie z pekla“.

Väčšina analytikov sa prikláňa k názoru, že opatrenia budú omnoho mäkšie a napriek obavám, budú mať na ruské hospodárstvo len obmedzený vplyv.

„Záležitosť bude zrejme ukončená obchodným embargom a sprísneným úverovaním,“ nazdáva sa vedúci pre prácu s klientmi „Zurich capital management“ Sergej Korolev. Predpovedá, že na silných vyhláseniach sa pomer rubľa k doláru môže dotknúť výšky 73, no na konci roka sa vráti do rozmedzia 63 – 65 rubľov za USD.

Prízrak roku 2014

Mohutný pokles hodnoty rubľa, ako to bolo v roku 2014, sa zrejme nezopakuje. Ak trh spanikári, ruská mena rýchlo dosiahne predchádzajúce hodnoty. „Predpoveď na leto 2019 je 61 – 63 rubľov za dolár,“ hovorí analytik „Alpari“ Alexander Razuvajev. Pri najtvrdšom scenári vraj Rusko zavedie moratórium na platby zahraničného dlhu, čo, samozrejme, ochladí horúce sankčné hlavy a ministerstvo financií môže pristúpiť aj k valutovým intervenciám.

Navyše sankcie nie sú jediný negatívny faktor, zdrojov neurčitosti je veľa. Napríklad situácia na trhu s ropou v mnohom závisí od Saudskej Arábie. Existuje aj hrozba zrútenia sa amerického fondového trhu, čo sa odrazí na všetkých trhoch, vrátane ruského.

Predpoklady na to, že rubeľ predvedie svoju stabilitu, existujú. Technický obraz hovorí na prospech rubľa: bez ohľadu na sankčné obavy, čistá dlhá pozícia ruskej valuty rastie, konštatujú analytici.

„Veľkí špekulanti začali nakupovať rubeľ. Nie je celkom jasné, z akého je to dôvodu, no čistá pozícia rubľa zostala kladnou. Je veľmi pravdepodobné, že tieto finančné kruhy vedia viac, ako všetci ostatní,“ uzavrel úvahu menový stratég Tele Trade Alexander Jegorov.     

Podľa ria.ru, 22. 10. 2018