18.1.2015 11:18:31

Paul Craig Roberts: Rusko má čím obohrať Západ

Rusko má dostatok "tromfov", aby rozohralo geopolitickú hru tak, že politické a ekonomické štruktúry Západného sveta budú rozlámané, domnieva sa Paul Craig Roberts.

Vo Foreign Policy Journal píše, že Rusko, "unavené krádežami plynu Ukrajinou, idúceho cez jej územie do Európy, sa rozhodlo nasmerovať plyn do Turecka, obíduc Ukrajinu".

"Ruský minister energetiky toto rozhodnutie potvrdil a dodal, že ak európske krajiny chcú získať ruský plyn, tak samé musia vytvoriť infraštruktúru alebo doviesť plynovody do svojich štátov", píše Roberts.

Analytik sa nazdáva, že búrlivá reakcia, ktorú v Európe vyvolalo toto rozhodnutie, je dôkazom, že Rusko má k dispozícii veľa tromfov, ktoré môže vhodiť do hry aby polámalo politickú a finančnú štruktúru Západu.
 
No a ďalším faktorom, ktorý je v perspektíve schopný zlomiť hegemóniu USA - to je spojenectvo dvoch superveľmocí - Ruska a Číny - presvedčený je Roberts.No presvedčený je, že Rusi nevyhadzujú svoje tromfy pretože to zatiaľ nepovažujú za potrebné.
 

"Musíme byť vďační, že Vladimír Putin a čínski predstavitelia sú, na rozdiel od západných kolegov, rozmuní a humánni", poznamenáva Roberts. "Predstavte si, napríklad, strašné následky pre Západ, ak by Putin priamo odpovedal na urážky Ruska a seba samého. Kedykoľvek, kedy sa mu zachce môže zničiť NATO a celý západný finančný systém. Stačí, aby vyhlásil - pretože NATO vyhlásilo Rusku ekonomickú vojnu, Rusko už vôbec nebude členom aliancie dodávať energetické suroviny. Severoatlantická aliancia sa rozpustí, pretože Európa neprežije bez dodávok ruských energonosičov. A Washingtonské impérium padne", - píše americký analytik.

 

Podľa ria.ru, 18. január 2015