25.2.2018 18:07:13

Panika vo Washingtone: Bagdad vytvára vojenskú alianciu s Iránom

Keď v roku 2003 Bush mladší začal vojnu v Iraku, určite nepredpokladal, že o 15 rokov mu bábkový režim v Bagdade hodí rukavicu a pustí sa do vytvárania vojenského zväzku s jeho ľútym nepriateľom – Iránom. Práve to sa teraz deje. Pred očami Američanov sa Bagdad mení na vojenského spojenca Teheránu. 

To však nie je pre USA najhoršie. Strašným snom pre Donalda Trumpa sa môže stať vytvorenie regionálneho antiamerického zväzu, zloženého z Iránu, Iraku, Sýrie a Ruska. Nedávno jeho vytvorenie navrhol poradca najvyššieho iránskeho lídra Aliho Chameneiho genmjr. Jachja Rahim Safavi. Povedané inými slovami, Bagdadu sa navrhuje, aby sa stal štvrtým účastníkom geopolitickej osi Moskva – Teherán – Damašek.

Pred pár dňami ministerstvo obrany Teheránu oznámilo pripravenosť dodať Bagdadu vojenskú techniku a výzbroj v rámci dvojstranného memoranda o vzájomnom porozumení v oblasti obrany a vojenskej spolupráce. „Iránska strana ponúkla Iraku vojenskú pomoc, vrátane zbraní, munície, obrnenej techniky i delostrelectva. Obe strany sa tiež dohodli na formovaní špecializovaných profilových výborov pri každej kategórii na štúdium týchto návrhov, na ich potvrdenie a výber nevyhnutnej výzbroje a zariadení,“ vyhlásil námestník ministra obrany Iránu Chadatulla al-Kurejši.

Príznačné je, že premiér Iraku Haider al-Abadi tento týždeň urobil vyhlásenie, ktoré zjavne nebolo po duši Donaldovi Trumpovi. „Úrady Iraku nedopustia z územia nášho štátu útok proti Iránu. V žiadnom prípade nedovolíme použiť územie Iraku proti Iránu ani pre NATO, ani pre kohokoľvek iného“, zdôraznil iracký premiér.

Podtón tohto vyhlásenia je pochopiteľný: ak Donald Trump naozaj nájde zámienku na vojenský vpád do Iránu, nemôže sa spoliehať na pomoc Bagdadu. Pre amerických generálov je hrôzou, ako ďaleko zašlo priateľstvo vojakov Iraku a Iránu. Napríklad v roku 2017 po prvý raz po 38 rokoch uskutočnili spoločné cvičenie v Kermanšach, blízko irackého Kurdistanu. Do manévrov boli zapojené tanky, delostrelectvo, bezpilotníky a letectvo.

Mohutným faktorom zblíženia Bagdadu a Teheránu bolo referendum v irackom Kurdistane, ktoré sa konalo 27. septembra 2017. Irán na znak solidarity s vládou v Bagdade ho odsúdil, vyhlásiac o plnej podpore územnej celistvosti Iraku. Teherán okrem toho navrhol Bagdadu vojenskú pomoc, ak sa zostria vzťahy medzi vládou Iraku a lídrami irackého Kurdistanu.

Čo na to Washington? Prečo nereaguje na vojenské zblíženie Bagdadu a Teheránu? Vzniká pocit, že v Bielom dome a na Kapitole je zjavná panika z dôvodu takejto politiky oficiálneho Bagdadu. Na toto minul Bush mladší na vojnu v Iraku jeden bilión dolárov z vrecák amerických daňových poplatníkov, aby si bábková vláda v Bagdade budovala obranný zväz s Teheránom, ktorého Donald Trup nazýva „sponzorom terorizmu“?

USA v každom prípade asi ťažko znesú postupné vťahovanie Bagdadu na obežnú dráhu vplyvu Teheránu. Pentagon si zrejme zachová na irackom území svoj vojenský kontingent, ktorý pozostáva z niekoľko tisíc vojakov a dôstojníkov. Potrebuje, aby iránski vojaci zostali pod kontrolou generálov Pentagonu.

Vláda v Bagdade, ktorá pociťuje značnú potrebu peňazí, chápe, že bez finančnej pomoci USA sa súčasný iracký režim rýchlo zrúti. Preto Bagdad paralelne so zbližovaním s Teheránom robí aj obraty smerom k Washingtonu.

 

Napríklad v marci 2017 iracký premiér Haider al-Abadi počas telefonátu s Donaldom Trumpom oznámil dodržiavanie svojou vládou „strategického partnerstva s USA“ a poďakoval sa Washingtonu za pomoc v boji s teroristickou organizáciou ISIL.   

V. Mikunda podľa pravda.ru, 22. 2. 2018