29.1.2020 18:02:58

Pamiatka obetí holokaustu - 75. výročie oslobodenia nacistického koncentračného tábora v Osvienčime Červenou armádou (RCVK)

Múzeum holokaustu v Seredi
Múzeum holokaustu v Seredi
(foto: zdroj:snm.sk)


V Múzeu holokaustu v Seredi sprístupnili 27. januára dokumentárnu fotografickú výstavu nazvanú Holokaust: Likvidácia. Oslobodenie. Záchrana. Poskytlo ju moskovské vedecko-osvetové centrum Holokaust.


Podujatie spoločne zorganizovali Ruské centrum vedy a kultúry v Bratislave, Múzeum holokaustu Slovenského národného múzea v Seredi, za podpory Veľvyslanectva Ruskej federácie v Slovenskej republike a je venované 75. výročiu oslobodenia nacistického koncentračného tábora v Osvienčime Červenou armádou.

Výstava zachytáva udalosti pri oslobodzovaní tábora a prácu sovietskych lekárov, ktorí zachraňovali tamojších väzňov. Prostredníctvom úryvkov z listov a spomienok očitých svedkov sa návštevníci výstavy dozvedajú o strašných skúškach, ktorými si uväznení prešli.

Na jej slávnostnom otvorení sa zúčastnili zástupcovia veľvyslanectiev Chorvátska, Nemecka, Poľska a Bieroruska, široká verejnosť a žurnalisti. K prítomným sa prihovorila i riaditeľka Ruského centra vedy a kultúry v Bratislave Inna Kuznecovová.

Deň oslobodenia nacistického vyhladzovacieho tábora v Osvienčime vyhlásila OSN za Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu, aby navždy ostal v pamäti budúcich generácií. Úlohou súčasníkov je postarať sa o večné uchovanie pamiatky nespočetných obetí 2. svetovej vojny.

Ruské centrum vedy a kultúry v Bratislave