15.9.2020 10:36:14

Pamätný deň obetí holokaustu v Modre. Prezentácia knihy Alexandra Pečorského Svedectvo odvahy

Záber z podujatia
Záber z podujatia
(foto: rcvkba.sk)


Kniha Alexandra Pečorského Svedectvo odvahy je už preložená do slovenčiny. Prekladateľka Eva Maliti-Fraňová sa stretla s čitateľmi z Modry.Ruské centrum vedy a kultúry v Bratislave sa zúčastnilo bohatého programu venovaného Pamätnému dňu obetí holokaustu, ktorý si na Slovensku už tradične pripomíname v septembri.

Obyvatelia Modry si prišli uctiť pamiatku obetí do „Zeleného lesa“. Tak nazývajú Modrania miesto na Národnej ulici, kde sa v minulosti nachádzal obchod istého Žida, ktorého spolu s jeho rodinou transportovali do Osvienčimu. V tento spomienkový deň bolo otvorenie fotografickej výstavy Alana Hyžu a miestny spevácky zbor Eben Ezer vystúpil s pestrou paletou židovských piesní Na krídlach pokoja. Mimoriadna pozornosť bola v programe v Zelenom lese venovaná osobnosti dôstojníka Alexandra Pečorského.

Slovenská prekladateľka knihy pamätí Alexandra Pečorského Svedectvo odvahy pani Eva Maliti-Fraňová porozprávala o osobnosti hrdinu knihy a o jeho neľahkom osude. A. Pečorský, ktorý prešiel hrôzami fašistických koncentračných táborov a viedol povstanie v Sobibore, sa po zvyšok svojho života venoval pátraniu po informáciách o väzňoch, ktorí tábor prežili a odhaleniu pravdy o týchto hrozných udalostiach.

RCVK v Bratislave napomohlo vzniku prekladu a vydaniu tejto skvelej knihy v slovenskom jazyku.

 

Udalosti z knihy Alexandra Pečorského boli zachytené vo filme Sobibor, ktorý sa počas týchto dní úspešne premieta na rôznych platformách na  Slovensku. Pravda o nacistických zločinoch musí byť dostupná pre všetkých.


Ruské centrum vedy a kultúry v Bratislave