08.1.2020 12:36:43

Palko: Zatiaľ to na vojnu nevyzerá. Vaľo: Cielené usmrtenie človeka na území iného štátu, kde neprebieha vojnový konflikt, je porušením medzinárodného práva

Michal Vaľo a Vladimír Palko (zľava)
Michal Vaľo a Vladimír Palko (zľava)
(foto: MV,TASR-Martin Baumann)


K aktuálnemu útoku Iránu na dve americké základne v Iraku sa na sociálnej sieti vyjadril bývalý minister vnútra Vladimír Palko. Zároveň zhodnotil súčasný stav situácie. K útoku Američanov na iránskeho generála Kaséma Solejmáního, ktorý predchádzal dnešnému útoku Iráncov, sa pre náš portál (HSP) vyjadril bývalý generálny prokurátor Michal Vaľo.


„Zatiaľ to na vojnu nevyzerá. Odpoveď Iránu spadá do toho, čo sa nazýva „dosomethingism“ (proste, že Irán musel niečo urobiť, aby nestratil tvár). Kiež by sa to neposunulo ďalej. Predstavitelia Iránu nechcú otvorenú vojnu, lebo by to znamenalo pád ich režimu,“ uviedol v úvode.

Ďalej skonštatoval, že americký prezident Donald Trump tiež nechce otvorenú vojnu a dodal, že stále platí, že na rozdiel od svojich predchodcov je prezidentom, ktorú žiadnu novú vojnu nezačal, iba bojuje v tých starých. „Ale riskoval strašne. Čo keby po iránskom odvetnom útoku boli americkí mŕtvi?,“ pýta sa Palko.

V príspevku sa vyjadril aj k etickému rozmeru Solejmáního zabitia. „Solejmání patril k tomu typu ľudí, že keď ich niekto zabije, tak to nebolo nevinne. Lenže keď počúvam americkú argumentáciu, ktorá sa snaží jeho zabitie ospravedlniť, mám dojem, že potom môže pomaly zabiť hocikto hocikoho, je to len otázka dostupnosti technických vojenských prostriedkov. Takto sa môžu stať obeťami aj americkí predstavitelia.“

Dodal, že Irán nie je ani najmenšou hrozbou pre USA, ale Amerika postupuje podľa veľmi rozšírenej predstavy o svojej bezpečnosti. „So samozrejmosťou bojuje nelegálne vojny s množstvom obetí na opačnom konci sveta, ale keď zahynie jeden Američan, tak Amerika považuje za správne zabiť predstaviteľa iného štátu, ak ho považuje za čo len nepriamo zodpovedného za tú smrť, čím riskuje novú vojnu,“ uviedol v závere a dodal, že to „nie je správne“.


Cielené usmrtenie

K útoku na generála Solejmáního sa vyjadril pre náš portál (HSP) aj bývalý generálny prokurátor JUDr. Michal Vaľo, ktorý odsúdil cielené usmrtenie človeka na území iného štátu.

„Cielené usmrtenie človeka na území iného štátu, na mieste, kde neprebieha vojnový konflikt, je porušením medzinárodného práva, čo nakoniec konštatovala aj predstaviteľka OSN a množstvo ďalších subjektov vrátane niektorých našich spojencov v NATO,“ uviedol Vaľo a dodal:

„Je odsúdeniahodné ak sa takéhoto kovbojského konania dopustí prezident štátu, ktorý sám seba dáva svetu za vzor demokracie. V každom prípade to podstatným a ťažko predvídateľným spôsobom zvýši politické a vojenské napätie v regióne i na celom svete. Nevidím žiadny pozitívny účinok takéhoto kroku. Určite to neprispeje boju s terorizmom, ani s tzv. Islamským štátom.“

 

 

HSP