12.10.2020 16:31:53

Palko k našim futbalistom, ktorí pokľakli pred BLM: Neprejavili vlastný úsudok, ani informovanosť. Bola to chyba a spolitizovanie športu

„Povinná jazda“ futbalistov pred zápasom. Ak by sa nejaký hráč vzoprel a pred modlou BLM nepokľakol, akiste by mal vo svojom klube problém... (pozn. red. SRS)
„Povinná jazda“ futbalistov pred zápasom. Ak by sa nejaký hráč vzoprel a pred modlou BLM nepokľakol, akiste by mal vo svojom klube problém... (pozn. red. SRS)
(foto: TASR/AP/Alex Brandon,Michal Svítok)


Slovenskí futbaloví reprezentanti si pred futbalovým zápasom proti Írsku pokľakli, aby tak vyjadrili znak úcty a podpory hnutiu Black Lives Matter (BLM), ktoré sa prezentuje bojom proti rasizmu. Niekoľko poznámok ku gestu našich futbalistov, ale aj k samotnému hnutiu BLM spísal na sociálnej sieti bývalý minister Vladimír Palko. (HSP)

 Palko na úvod upozorňuje, že BLM je extrémne ľavicové hnutie, ktoré pred siedmimi rokmi založili tri americké černošské aktivistky: Patrisse Cullors, Alicia Garza a Opal Tometi.

„Cullors hovorí o sebe a o Alicii Garza, že sú vyškolenými marxistkami. Cullors hovorí, že okrem Marxa uznáva aj Vladimíra Iľjiča Lenina a Mao Ce-Tunga. Cullors tiež spomína, že je žiačkou Angely Davisovej, čo bola kedysi naším komunistickým režimom vychvaľovaná aktivistka Komunistickej strany USA a ktorej generálny tajomník sovietskych komunistov Brežnev udelil Leninovu cenu. To už ani nie je neomarxizmus, to je neokomunizmus,“ uvádza Palko.

Za povšimnutie tiež stojí, že okrem boja proti rasizmu BLM podporuje všetky požiadavky LGBT hnutia a genderovej ideológie.

„BLM na svojej stránke hlása, že nesúhlasí s nukleárnou rodinou (rozumej otec, mama a ich deti). To, že neradostná situácia černošskej komunity v Amerike súvisí práve s rozkladom černošskej rodiny, s krízou otcovstva, kedy deti vyrastajú bez otca, čo plodí kriminalitu, to, že na 13-percentnú černošsku komunitu pripadá v Amerike 38 percent potratov, toto všetko BLM nijako netrápi. Svojím bojom proti nukleárnej rodine BLM v skutočnosti černochom škodí,“ upozorňuje Palko v statuse.

Ďalšou aktivitou, ktorej sa hnutie v poslednej dobe venuje a ktorá očividne nesúvisí s bojom proti rasizmu, je organizácia petície proti vymenovaniu sudkyne Amy Barrettovej za sudkyňu Najvyššieho súdu. Beloška Amy Barrettová pritom popri piatich vlastných deťoch vychováva už dlhé roky aj dve černošské deti z Haiti, ktoré si s manželom adoptovala.

 

Boj proti rasizmu. Skutočne?

„No ale pre BLM, bojujúce proti rasizmu, je, ako vidíme, dôležitejšie než rasizmus to, že Barrettovú nominoval Trump,“ komentuje Palko.

„Aktivisti BLM zničili dve sochy misionára Kalifornie sv. Junipera Serru, ktorý nikdy nič so žiadnym rasizmom nemal. Podporovateľ BLM a známy aktivista Shaun King žiadal, aby boli odstraňované sochy Ježiša Krista, lebo je zobrazený ako beloch. Nuž a napokon za všetky tie požiare, rabovačky a násilie v amerických mestách nesie časť zodpovednosti aj BLM. Isteže je BLM decentralizované hnutie, ku ktorému sa pripája kdekto, ale zdá sa, že BLM nie je znepokojené z toho, že americké mestá vyzerajú ako po vojne,“ poukazuje Palko na ďalšie aktivity tohto hnutia.


Slovenskí futbalisti

V prípade slovenských futbalistov, ktorí spolu s írskymi pred zápasom pokľakli na znak úcty a podpory voči hnutiu Black Lives Matter, je podľa Palka namieste otázka, či naši futbalisti vôbec vedeli, pred kým si to kľakajú.

„V krajinách na západ od nás vládne už značná ideologická dezorientácia, ale to neznamená, že my ich máme nasledovať. Jednak máme mať vlastný rozum, jednak máme vlastnú skúsenosť s prapodivnými ľavicovými ideológiami. Kľakačky zdá sa, dostávajú povinný charakter. Podobne ako to bolo s komunistickými rituálmi u nás,“ uvádza Palko v komentári a na záver dodáva:

„Myslím si, že naši futbalisti ani nevedeli, komu to vzdávajú úctu. Neprejavili vlastný úsudok, ani informovanosť. Bola to chyba a spolitizovanie športu. Také postavenie mimo hru, čiže ofsajd.“


Tatiana Stará (HSP)