08.11.2013 12:09:48

Palestínčania potvrdzujú verziu vraždy Jásira Arafata

Expertíza telesných pozostatkov Jásira Arafata urobená vo Švajčiarsku potvrdzuje, že smrť prvej hlavy Palestínskej národnej administrácie nebola prirodzená, tvrdil na tlačovej konferencii v Ramalláhu vedúci palestínskej vyšetrovacej komisie Tawfiq Tirawi.

Správy expertov Švajčiarska a Ruska potvrdili závery, ku ktorým prišli palestínske vyšetrovacie orgány. Po prvé: Jásir Arafat nezomrel na starobu. Po druhé: nezomrel v následku choroby. Po tretie: nezomrel z prirodzených príčin.

Za hlavného a jediného podozrivého z vraždy Arafata Tirawi obvinil Izrael.

x x x

„Je to politická vražda“, - tak komentovala správu o smrti Jásira Arafata jeho vdova. Verziu o otrave polóniom potvrdzujú aj výsledky expertízy Ústavu rádiofyziky v švajčiarskom meste Lausanne.

- ... vyšetrovanie potvrdilo naše obavy, odhalilo sa vysoký obsah polónia – vyše 83 percent, čo je 18 krát viac než norma. Polónium sa našiel v pľúcach, v lebke. Je to politická vražda, ktorú vykonali profesionáli, pretože sme to zistili až po 10-tich rokoch.

Expertka ruského ústavu orientalistiky Tatiana Nosenková hovorí, že spoluúčasť Izraela na tejto vražde sa javí ako málo pravdepodobná. Hovorí, že Arafat ako líder už stratil vplyv, ostal iba symbolom palestínskeho hnutia.

Izraelská spoluúčasť sa nezdá ani expertovi ústavu pre Blízky východ Sergejovi Serjogičovi. "Možno ho odstránili za to, že s Izraelom sa radšej dohadoval, a nebojoval s nim. No nová generácia politikov si myslela, že pomocou iránskych peňazí a najnovších rakiet, sa dajú od Izraela dosiahnuť výhodnejšie podmienky."

Podľa Hlas Ruska, 8. november 2013