20.3.2018 09:25:47

Oznam z Liptova

Dňa 17. 3. 2018 sa prvýkrát stretli členovia SRS z  regiónu Liptov a dohodli sa na prvom oficiálnom stretnutí    Slovensko ruskej spoločnosti  klubu Arbat - Liptov, ktoré sa  uskutoční v meste Liptovský Mikuláš dňa 7. 4. 2018 o 17.00 hod.  Miesto stretnutia ešte spresníme.   

Na  prvom stretnutí sme sa dohodli aj na tom, že 7. 4. sa náš novo založený klub Arbat - Liptov zúčastní aj  položenia  kvetov a pietnej spomienky na padlých ruských hrdinov v 2 sv. vojne pri pamätníku Háj - Nicovô. Na toto prvé stretnutie prídu aj noví členovia Arbat klubu Liptov  a  na pietny akt  pri pamätníku  osobne pozvem aj pána primátora mesta Lipt. Mikuláš nakoľko 4. 4. 2018 si mesto Lipt. Mikuláš pripomína 73. výročie svojho oslobodenia.

PAMÄTNÍK A VOJENSKÝ CINTORÍN HÁJ NICOVÔ
Okraj mesta Liptovský Mikuláš zo severovýchodu ticho stráži vrch Háj Nicovô. Práve na tomto mieste odpočíva areál piety. Tvoria ho cintorín a pamätník padlým, hlavne počas jari
1945. Toto miesto by malo ostať symbolom vlastenectva tých, ktorí sa postavili na odpor fašizmu aj za cenu vlastnej krvi. Práve tu sa koncom 2. svetovej vojny odohrávali jedny z
najťažších a najdlhších bojov. Môžeme ich prirovnať k tým na Dukle. 

V súčasnosti tu odpočíva vyše 1350 hrdinov. Toto miesto si Nemci na obranu určili zámerne, okolitú krajinu máte ako na dlani.


http://www.mikulas.sk/sk/navstevnik/prechadzky_okolo_centra/vrch_haj-nicovo.php 

Igor Petra