23.1.2017 09:03:44

Otvorený list bývalého výsadkara Krajniaka podplukovníkovi Ficovi

Poslanec Národnej rady Slovenskej republiky a podpredseda hnutia Sme Rodina Milan Krajniak, napísal otvorený list podplukovníkovi Róbertovi Ficovi, ako bývalý výsadkár.

Milan Krajniak slúžil v rokoch 1997-1998 u 5. pluku špeciálneho určenia Jozefa Gabčíka v Žiline. Teraz, ako sa spustil mediálny ”boom” kvôli rozdávaniu hodností politikom, rozhodol sa ako bývalý výsadkár napísať otvorený list podplukovníkovi Robertovi Ficovi.

”Pán predseda vlády,

slovenskí vojaci a slovenská armáda tvoria svet, ktorý je úplne v protiklade s tým Vaším. V slovenskom vojenskom svete sú ešte stále cenené hodnoty ako je česť, odvaha, priateľstvo, obeť a rešpekt k protivníkovi. Nie je tam miesto pre podrazy, klamstvá a zbabelosť. Veci sa tam nedajú iba obkecať, treba ich aj naozaj vedieť urobiť.

Som hrdý na to, že som mohol ako vojak základnej služby patriť k tomuto svetu. Vážim si, že som mohol byť príslušníkom najelitnejšieho útvaru slovenskej armády – 5. pluku špeciálneho určenia Jozefa Gabčíka v Žiline. Stretol som tam vojakov telom aj dušou, na ktorých môže byť Slovensko hrdé,” týmito slovami, začína Krajniak svoj otvorený list.

Krajniak tvrdí, že Fica by mali za jeho prístup k armáde degradovať.

”Aké sú Vaše zásluhy, ktoré by Vás morálne oprávňovali prijať vojenské vyznamenie vo forme mimoriadneho povýšenia z poručíka o 5 hodností až na plukovníka? Podľa mňa nie sú žiadne dôvody na Vaše povýšenie. Práve naopak, za Váš prístup k slovenskej armáde by Vás mali degradovať.

Počas Vašich vlád ste postupne rozpočet na armádu znížili o viac ako 25 percent. V roku 2014 ste dali na armádu menej, ako dostávala v roku 2004 – bez započítania inflácie. Vrhli ste tým armádu o desať rokov dozadu, zničili ste jej bojaschopnosť, Vašou vinou nám tanky zarastajú trávou. Naše vzdušné sily sú rady, ak majú k dispozícii aspoň tri bojaschopné stíhačky súčasne,” píše Krajniak

Krajniak následne porovnáva Slovenskú armádu s armádami štátov, ktoré majú približne rovnaký počet obyvateľov ako Slovensko. Tvrdí, že sme na úrovni afrických krajín. Vo svojom liste sa venoval aj ”takzvánemu prezbrojovaniu,” označil to za ”jeden veľký škandál.” Krajniak taktiež pripomenul, že Fico svojimi výrokmi ”dehonestujete slovenských vojakov a znižujete ich vojenskú česť.”

 

”Pán predseda vlády,

tesne pred parlamentnými voľbami 2016 ste prijali povýšenie o 5 vojenských hodností z poručíka na plukovníka. Slovenská vláda sa tým zmenila na akúsi plukovnícko-modroknižkovú juntu. Spolu s Vami v nej sedia ďalší čerství kancelárski plukovníci Maďarič a Lajčák, ktorých dopĺňajú nevojaci Kaliňák, Kažimír, Drucker, Sólymos alebo Žiga. Je to nehoráznosť a papalášstvo, ktoré sme zažívali naposledy pred rokom 1989.

Chcem Vám povedať, že ako dôstojník slovenských ozbrojených síl sa za Vás hanbím. A ako politik sa za Vás ospravedlňujem všetkým príslušníkom slovenskej armády, ktorí si dlhé roky s nasadením vlastného zdravia, a často i životov, čestne plnia svoje povinnosti.

Viem, že ste nikdy nezažili pocit, keď sa v snehu alebo v horúcom piesku snažíte prekonať únavu a vlastný strach, aby ste obstáli a boli oporou pre priateľov v zbrani. Ale presne takéto situácie slovenskí vojaci zažívajú pri svojich misiách a vojenských cvičeniach so spojencami. A robia nám tam česť. Akého uznania sa im od Vás za to dostalo? Iba posmešky a pohŕdanie ich službou. Vaše povýšenie na plukovníka totiž ničím iným nie je.

Verím, že Vašu vládu čoskoro vymenia ľudia, ktorí si slovenských vojakov a slovenské ozbrojené sily budú vážiť. Slovenskí vojaci aj naša armáda si to zaslúžia. Pretože oni na rozdiel od politikov za posledných 25 rokov nezlyhali. Práve naopak, sú jedným z pilierov našej štátnosti, o ktorý sa Slovenská republika do budúcnosti môže oprieť. Na rozdiel od Vás ukázali, že sa dá verejná služba robiť takým spôsobom, aby vzbudzovali rešpekt nielen u našich občanov, ale aj v zahraničí.

Prajem Vám veľa zdravia,” uzatvára podpredseda hnutia Sme rodina. 

Celé znenie otvoreného listu M. Krajniaka tu:

http://www.poslednykriziak.sk/otvoreny-list-byvaleho-vysadkara-plukovnikovi-ficovi/1592/

hlavnespravy.sk, 23. 1. 2017