04.8.2012 10:55:06

Otvorené dvere „MCHaTu“

Pri príležitosti Medzinárodného dňa divadla (27. marca) zorganizovalo Moskovské umelecké divadlo (MCHT) deň otvorených dverí.
Hlavnými hosťami bol výkvet ruskej divadelnej inteligencie, ktorý, ako povedal umelecký vedúci Oleg Tabakov, je naozaj zriedka vidieť v takejto koncentrácii. Prišiel napr. Mark Zacharov, Stanislav Ľjubšin, Valentín Gaft, Oleg Basilašvili, Sergej Šakurov, Jevgénia Dobrovoľskaja, Adolf Šapira, Rimas Tuminas, Sergej Barchin a mnohí ďalší.
A ako je na pôde MCHT zvykom, tentoraz boli pri 15-tom jubilejnom odovzdávaní prémií z fondu Olega Tabakova ocenení nielen majstri, ale aj debutanti divadelnej scény, historici divadla a významní divadelní činitelia. Napríklad národný umelec Ruska Sergej Jurskij, významný divadelný teoretik, divadelný kritik a rektor školy – štúdia MCHT Anatolij Smeľjavskij, tvorca knihy „Tabatierka – história divadelného podčiarnika“ spisovateľ Alexander Popov a šéfrežisér štátneho Vachtangovho divadla Rimas Tuminas, ktorý pre súčasnú „čechoviánu“ principiálne po novom vystaval predstavenie „Strýko Váňa“.
Vladimír Mikunda podľa RIA Novosti, 27. marca 2010

MEDZINÁRODNÝ DEŇ DIVADLA
bol ustanovený v roku 1961 Medzinárodným divadelným inštitútom. V tento deň (27. marca) sa každoročne organizujú rôzne národné i medzinárodné divadelné akcie. K najvýznamnejším patrí Medzinárodné posolstvo, ktorého autorom každoročne býva nejaká svetovo preslávená divadelná osobnosť.