26.3.2019 07:49:16

Otázka pre amerického veľvyslanca na Slovensku

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák aj americký veľvyslanec Adam Sterling tvrdia, že Američania  nechcú vybudovať na Slovensku svoju vojenskú základňu. Adam Sterling napísal 18. marca do SME: „ Nechceme vybudovať americkú vojenskú základňu na Slovensku. A nevyjednávame o trvalej prítomnosti amerických vojakov vo vašej krajine.“ Ale silou-mocou chcú "naliať" do dvoch našich letísk 105 miliónov amerických dolárov.

Nedávno mi rozprával kolega z Nórska, ako to bolo v Nórsku. Nórsko je členskou krajinou NATO od samého začiatku. Vojenská základňa NATO ani USA však v Nórsku nebola a Nóri základňu ani nechceli. V roku 2017 odrazu začali Američania navrhovať vybudovanie svojej základne v Nórsku. Tuším tiež ponúkali finančný príspevok. Nóri aj tak základňu nechceli. Američania teda zmenili rétoriku a začali tvrdiť, že základňa nebude a nebude ani trvalá prítomnosť americkej armády v Nórsku. Americký nátlak, americké klamstvá (ako sa neskôr ukázalo) a prevaha slniečkárskej tlače (aj v Nórsku) spôsobili, že nakoniec Nórsko súhlasilo s dohodou, že Američania nebudú mať v Nórsku základňu a americkí vojaci nebudú trvale v Nórsku. Tak prišlo v roku 2017 do Nórska prvých 400 amerických vojakov – na rotáciu. Odvtedy sú americkí vojaci v Nórsku trvale, ale vždy „na rotáciu“. Až na to, že už nie je ich 400, ale 700. Na rotáciu znamená, že každá skupina amerických vojakov, teraz ich je 700, sa zdrží na základni povedzme 300 dní a potom sa vráti na základňu do USA. Žiadny Nór by sa nestavil, že po čase ich nepríde „na rotáciu“ viac než 700 a potom ešte viac.

Na základe nórskych skúseností by som rád položil pánovi veľvyslancovi USA na Slovensku nasledovnú otázku:

Pán veľvyslanec, môžete potvrdiť, že americká strana nebude vyjednávať o celoročnej prítomnosti – rôznych – amerických vojakov na renovovaných letiskách, ale uspokojí sa – povedzme – s 90 dňovou prítomnosťou amerických vojakov v priebehu kalendárneho roka na letiskách a po zvyšok kalendárneho roka nebude na letisku žiadny americký vojak?

Ján Čarnogurský