29.9.2020 16:55:12

Online stretnutie „Oslobodenie Slovenska – osudy ľudí“

Z online debaty...
Z online debaty...
(foto: rcvkba.sk)


V Bratislave sa pri príležitosti 75. výročia skončenia druhej svetovej vojny konalo ďalšie online stretnutie pod názvom Oslobodenie Slovenska – osudy ľudí.Ruské centrum vedy a kultúry v Bratislave 24. septembra zorganizovalo ďalšie online stretnutie. Konferencie sa zúčastnil aj tajomník Klubu výtvarníkov a teoretikov, ktorý je pod záštitou Ústrednej rady Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, pán Ladislav Skrak. Porozprával o činnosti 39. regionálnych centier Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov na území Slovenska a poznamenal, že počet členov zväzu rok od roka rastie vďaka mládeži, ktorá nechce prijímať súčasné tendencie prehodnocovať priebeh a výsledky druhej svetovej vojny. Pán Skrak pozval všetkých záujemcov na umeleckú výstavu Slovenské umenie proti fašizmu.

Zástupca Klubu vojenskej histórie Nitra, pán Slavomír Fialka informoval všetkých o projekte Nikto nie je zabudnutý, nič nie je zabudnuté! Porozprával o mravenčej  práci týkajúcej sa pátrania po padlých vojakoch Červenej armády a slovenských partizánoch v nitrianskom kraji, najmä v súvislosti s rekonštruovaním ich mien. Mimoriadnu pozornosť venujú členovia Klubu vojenskej histórie práci so žiakmi a mládežou.

Pátrač z Kaliningradu, pán Oleg Borisov pútavo porozprával účastníkom konferencie o bojovej ceste 4. gardového mechanizovaného zboru 2. ukrajinského frontu na území Slovenska. Najkrvavejšie boje sa konali na Hronskom predmostí. Svoje rozprávanie o osudoch tankistov, medzi ktorými bol aj starý otec Olega Borisova, sprevádzal aj prezentáciou unikátnych dobových fotografií.

Ruské centrum vedy a kultúry bude v projekte online stretnutí Oslobodenie Slovenska – osudy ľudí pokračovať.


Ruské centrum vedy a kultúry v Bratislave