14.1.2021 22:54:43

On miluje Rusko, takže mu bude robiť podlosti, ale bez potešenia: Satanovskij o novom šéfovi CIA

Snímka z r. 2005 razom nadobudla špecifický nádych. Uprostred je bývalý šéf FSB; vpravo budúci šéf CIA :-) (pozn. red. SRS)
Snímka z r. 2005 razom nadobudla špecifický nádych. Uprostred je bývalý šéf FSB; vpravo budúci šéf CIA :-) (pozn. red. SRS)
(foto: © Reuters)


Biden nominoval bývalého veľvyslanca USA v Rusku na čelo CIA. Podľa politológa Satanovského americký diplomat Rusko pozná a miluje ho, takže mu bude síce robiť podlosti, ale bez akéhokoľvek uspokojenia. (armadnymagazin.sk)Na čele CIA bude bývalý americký veľvyslanec v Rusku William Burns, uviedol novozvolený americký prezident Joe Biden. Kandidáta hodnotil politológ a ekonóm Jevgenij Satanovskij.

Podľa experta je William Burns veľmi erudovaný kariérny diplomat s dobrou znalosťou ruského jazyka a posledný skutočný veľvyslanec USA v Rusku na vysokej profesionálnej úrovni. Pozýval do Moskvy skutočne zvedavých hostí z Ameriky a organizoval skvelé akcie. Politológ verí, že jeho komunikácia s hosťami, najmä pri osobných stretnutiach, bola uvoľnená, jeho rozhovory boli duchaplné, jeho úsudok bol jemný a jeho znalosti boli skutočne hlboké.

„A páčilo sa mu Rusko, kde veľa cestoval, a Moskva, kde sa najradšej prechádzal po Vrabčích vrchoch,” – píše Satanovskij na svojom telegramovom kanáli.

V tejto súvislosti sa odborník domnieva, že aj keď musí William Burns robiť škaredé veci proti Rusku a niekomu zo svojich starých moskovských známych, urobí to, ale bez najmenšieho potešenia. A podvratné operácie sa budú vykonávať s melancholickým smútkom a s úprimnou ľútosťou.

„Takýto slušní ľudia vo všeobecnosti robia podlosti bez uspokojenia, čím sa zásadne líšia od darebákov,”  – poznamenáva Satanovskij.

Dodáva, že CIA bude mať v čele v skutočnosti inteligentného, chladnokrvného človeka s rozsiahlymi skúsenosťami, ktorý dokonale pozná Rusko so všetkými svojimi silnými stránkami, a čo je dôležitejšie, slabými stránkami a nerobí si o ňom ilúzie. A to bude slúžiť ako vynikajúci test pre ruskú kontrarozviedku, ktorá sa už dlho nemusela zaoberať profesionálmi na takejto úrovni.


Karol Jerguš