04.8.2012 10:55:06

Odteraz bude pravidlá diktovať Roskosmos!

Rusko plánuje zvýšiť cenu letov zahraničných účastníkov na medzinárodnú kozmickú stanicu MKS. Toto vyhlásenie odznelo hneď ako NASA oznámila zatvorenie svojho programu shuttle koncom tohto roka.
NASA a Roskosmos si odsúhlasili a podpísali dohodu o šiestich letoch na MKS v rokoch 2012 – 2013 za vyše 300 miliónov dolárov. Americký podnikateľ v kozmickej oblasti Jeffrey Manber tvrdí, že kvôli politike bývalého prezidenta G. Busha bude americký kozmický program čoskoro závisieť od Ruska.

Jeffrey Manber: Vinná je Bushova administrácia. Práve ona vyhlásila, že chce obmedziť lety shuttle a tiež ukončiť tento program. Na môj veľký údiv vtedajšie vedenie NASA sa ani neusilovalo posúdiť variant uzatvorenia dlhoročnej dohody. Preto sme v tejto situácii!
NASA podpísala dohodu len na pár rokov, takže čoskoro bude musieť veľa platiť. Jediný variant ako udržať cenu na nízkej úrovni, čo niektorí už navrhujú, je priviezť na MKS Číňanov, pretože tí majú program pilotovaných letov. V tomto prípade by sa tu objavila aspoň nejaká konkurencia.

Pre Ameriku nastanú naozaj neľahké časy keď USA ukončia pilotované lety svojich shuttle. Už nikdy nebudeme vo svete kozmu svetovým lídrom. Rusko bude posielať nákladné rakety a teda kompletne kontrolovať kozmický program pilotovaných letov.
-vmi-, podľa RT, z 11. marca 2010
Originál: Russian space agency to dictate terms