14.3.2018 16:43:47

Odpovede ministra zahraničných vecí RF S. V. Lavrova na otázky médií, Moskva 13. marca 2018

 

Aká bude odpoveď Ruska na požiadavku premiérky Veľkej  Británie Theresy Mayovej, aby do dvadsiatich štyroch hodín Rusko predložilo vysvetlenie ohľadne otrávenia S. Skripaľa? Aká bude reakcia Moskvy, ak britská vláda prijme sľúbené reštriktívne opatrenia?

 

- Počuli sme ultimátum, ktoré zaznelo z Londýna. Oficiálna predstaviteľka Ministerstva zahraničných vecí RF M. V. Zacharovová už náš postoj komentovala. K tomu môžem dodať len to, že Veľká Británia, ako aj Rusko, sú zmluvné štáty Dohovoru o zákaze chemických zbraní, čo vie aj premiérka a minister zahraničných vecí Veľkej  Británie. Nepochybujem o tom, že na Ministerstve zahraničných vecí Veľkej  Británie neprišli o expertov, ktorí sa venujú fungovaniu tohto dohovoru a problematike, ktorou sa zaoberá dohovor i Organizácia pre zákaz chemických zbraní. Expertov tam asi aj majú (určite majú), ale zrejme ich nik nepočúva. Ak máme hovoriť o tom, čo by mala urobiť Veľká  Británia v zmysle Dohovoru o zákaze chemických zbraní, tak je to nasledovné:

Po prvé, akonáhle sa zjavili podozrenia, že bola použitá otravná látka zakázaná dohovorom, mali sa obrátiť na krajinu, ktorú podozrievajú, že z nej daná látka pochádza. Na takúto otázku sa odpovedá do desiatich dní. Ak daná odpoveď neuspokojí krajinu, ktorá si pýtala informácie, tak táto krajina (v danom prípade Veľká  Británia) sa bude musieť obrátiť na Výkonnú radu Organizácie pre zákaz chemických zbraní a Konferenciu zmluvných štátov Dohovoru o zákaze chemických zbraní. Pri tom oslovená strana má plné právo získať prístup k tej látke, o použitie ktorej ide, aby mala možnosť vykonať vlastnú analýzu danej substancie. Čo sme, vlastne, aj hneď urobili, hneď po tom, ako sa zjavili správy rozširované prakticky všetkými členmi anglickej vlády o tom, že otravu S. Skripaľa spôsobila otravná látka vyrobená v Ruskej federácii. Oficiálnou nótou sme okamžite požiadali o prístup k tejto látke, aby ju naši experti mohli podrobiť analýze v súlade s Dohovorom o zákaze chemických zbraní. Tou istou nótou sme žiadali prístup ku všetkým faktom súvisiacim s vyšetrovaním, vychádzajúc z toho, že jednou z obetí je J. Skripaľovová, občianka Ruskej federácie.

Na tieto absolútne oprávnené požiadavky, ktoré vyplývajú z Dohovoru o zákaze chemických zbraní, sme dostali vágnu odpoveď, z ktorej je jasné, že nám tieto zákonné požiadavky zamietli. Takže skôr, ako sa začnú dávať ultimáta – podať správu britskej vláde do dvadsiatich štyroch hodín – bolo by lepšie dodržiavať vlastné záväzky podľa medzinárodného práva, v tomto konkrétnom prípade záväzky vyplývajúce z Dohovoru o zákaze chemických zbraní. Keď hovoríme o manierach, nezabúdajme, že éra kolonializmu je vecou dávnej minulosti.

 

Nepočuli sme vašu reakciu na vyhlásenie premiérky Veľkej Británie Theresy Mayovej. Vzniká dojem, že Moskva neberie túto situáciu vážne. Radi by sme pochopili, čo treba urobiť, aby nedošlo ku konfrontácii.

- Chápem, že potrebujete poskytnúť informácie, ktorú budú zodpovedať náladám „hláv“ v Londýne. Už som povedal, čo má urobiť práve Veľká  Británia ešte predtým, ako jej Rusko bude odpovedať na otázky. Nedostali sme požiadavku, ktorú je Londýn povinný podať v súlade s Dohovorom o zákaze chemických zbraní.

 

Na zajtra je naplánované stretnutie s vaším tureckým kolegom, o niekoľko dní ministerské trojstranné stretnutie Rusko-Irán-Turecko. Bude sa diskutovať o otázke rozširovania bezpečnostných zón v Sýrii a pripojenia Afrinu k tejto zóne, ako bolo nedávno avizované? A včera v BR OSN odzneli vyhlásenia USA a iných západných partnerov o možnosti útokov na Sýriu, ako aj obvinenia proti Rusku, že znemožňuje plnenie rezolúcie č. 2401 BZ OSN. Aký vplyv bude mať táto rétorika na efektívnosť procesu strategického urovnania v Sýrii?

- Zajtra sa v Moskve stretneme s tureckým ministrom zahraničných vecí M. Čavušogluom. V piatok, už za účasti nášho iránskeho kolegu, ministra zahraničných vecí Iránu Dž. Zarífa sa bude konať stretnutie ministrov krajín – garantov Astanského formátu v Astane. Samozrejme, bude sa diskutovať o bezpečnostných zónach. Nemyslím si, že sa teraz za každú cenu musíme usilovať rozšíriť ich plochu. Teraz je najdôležitejšie zabezpečiť ich fungovanie v tom režime, ktorý bol odsúhlasený, najmä v režime zastavenia paľby. Najaktuálnejšou úlohou je nedopustiť, aby sa pokračovalo v závažnom porušovaní tohto režimu vo východnej Gúte. Tam sa sústredili bojovníci z niekoľkých organizácií, nelegitímnych ozbrojených zoskupení, ale všetkých si „podrobilaskupina „Hayat Tahrir al-Sham“, ktorá prišla opäť s novým mimikry a nazýva sa inak, ale jej podstata sa nemení, táto organizácia je zahrnutá do teroristického zoznamu Bezpečnostnej rady OSN. Z východnej Gúty ustavične pokračujú mínometné ostreľovania Damasku, vrátane nášho veľvyslanectva. Zomierajú ľudia. Je to závažné porušenie rezolúcie číslo 2401, pretože táto rezolúcia žiadala od všetkých, aby zastavili paľbu, za dodržania všeobecne prijatých podmienok, že na teroristov sa nevzťahuje povinnosť strán nepoužiť zbrane, a že humanitárna pauza, o ktorú tu ide, sa stane predmetom dohody všetkých tých, čo sa nachádzajú „na území krajiny“. Tí, čo sa nachádzajú „na území krajiny“, vo vnútri východnej Gúty, ako som už povedal, a ktorých riadi skupina „Jabhat al-Nusra“, nechcú plniť svoje záväzky. Chcú len jedno - aby vláda prestala strieľať a oni si mohli trochu oddýchnuť. Takúto prestávku teroristom Bezpečnostná rada nesľúbila. Ba čo viac, oznámila im, že nijaký oddych nedostanú.

Druhým aspektom tohto problému sú naši západní partneri, ktorí neskrývajú, že udržujú úzke kontakty s tými, čo sa teraz nachádzajú vo východnej Gúte a ktorí nesplnili svoje záväzky vyplývajúce z rezolúcie číslo 2401, ktorá spočíva v tom, že treba vplývať na svojich  chránencov, pribrzdiť ich a prinútiť, aby prestali ostreľovať obytné štvrte. Ani jedno, ani druhé západní kolegovia na čele s USA neurobili. To, že včera stála predstaviteľka Spojených štátov v OSN Nikki Haleyová pohrozila, že navrhne novú rezolúciu, ktorá, ako som pochopil, je už pripravená, znamená len jedno, a to, že zlyhali pri plnení predchádzajúcej rezolúcie. Pretože nový návrh, ktorý teraz Američania budú presadzovať, po prvé, už neobsahuje nijaké výnimky ohľadne teroristov (to jest ani na teroristov sa nebude môcť siahať). Po druhé, nový návrh sa netýka celej Sýrie, ako tomu bolo v rezolúcii číslo 2401, ale len východnej Gúty. A to ma privádza na myšlienku, že, po prvé, naše predpoklady, že americkú koalíciu netrápi ani tak potlačenie pozostatkov terorizmu, ako to, aby pre režim zachovala určitý vojenský impulz, sú správne. A po druhé, keď sa už hovorí len o východnej Gúte, ide o to isté miesto, odkiaľ sa dá spôsobovať najväčšia škoda hlavnému mestu Sýrie a takto pripravovať pôdu pre „plán B“, ktorý Washington neustále popiera. Ale je čoraz viac dôkazov o tom, že ide o kurz na zmenu režimu a rozpad Sýrskej arabskej republiky.
Mimochodom, na rozdiel od rezolúcie číslo 2401 BR OSN, nový americký návrh vylučuje akúkoľvek zmienku o humanitárnej situácii v Rakke alebo v tábore sýrskych utečencov „Rukban“, ktorý kontrolujú Američania, a do ktorého OSN nemôže získať prístup. O nijakom inom mieste na území Sýrie tam nie je zmienka.

Na pozadí tohto zjavného zlyhania plnenia rezolúcie číslo 2401BR OSN v tej časti, ktorá sa dotýka bojovníkov a Západu, ktorý ich sponzoruje, predkladá sa nová rezolúcia pod zámienkou, že Rusko, Irán a sýrska vláda neboli schopné zabezpečiť plnenie požiadaviek predchádzajúcej rezolúcie. Popritom stála predstaviteľka Spojených štátov v OSN Nikki Haleyová vyhlasuje, že Spojené štáty sú, samozrejme, mierumilovný národ, ale kedykoľvek môžu zaútočiť na vládne sily Sýrskej arabskej republiky, tak, ako to už urobili pred rokom, keď zaútočili na leteckú základňu „Šajrát“. Ja už ani nemám nejaké normálne termíny na to, aby som toto všetko opísal. USA pokrytecky vyhlasujú, že tak, ako vtedy „potrestali režim“ (ako ho oni nazývajú), tak sú pripravení urobiť to aj teraz.

V tejto súvislosti existujú dva komentáre, pousilujem sa sformulovať ich čo najkorektnejšie. Po prvé, ako som už niekoľkokrát hovoril (zrejme, všetko to „prelieta mimo uší“ tých, čo v Bezpečnostnej rade OSN robia podobné vyhlásenia v mene USA), že keď sa objavili správy o tom, že 4. apríla minulého roka bol v oblasti Chán Šajchún použitý toxický plyn sarín a že ho tam dopravili v podobe leteckej bomby lietadlom, ktoré vzlietlo z leteckej základne „Šajrát“, mi zatelefonoval štátny tajomník USA R. Tillerson. Povedal, že Spojené štáty tieto vyhlásenia znepokojili a prosia Rusko, aby získalo súhlas sýrskej vlády na vyslanie medzinárodných expertov na leteckú základňu „Šajrát“, aby mali možnosť preskúmať toto miesto, či sa tam mohla nachádzať chemická zbraň. Dohodli sme sa s Damaskom, že takýto prístup bude umožnený. Keď sme túto informáciu oznámili Washingtonu, poďakovali sa a povedali, že to už nepotrebujú a vzápätí na toto letisko zaútočili.

Toto je tá informácia, ktorú sme niekoľkokrát už poskytovali svojim americkým partnerom priamo aj prostredníctvom médií, a ktorú absolútne ignorujú. Preto, ak dôjde k ďalšiemu takémuto útoku, následky budú nesmierne ťažké. Pani Nikki Haleyová musí chápať, že jedna vec je nezodpovedne využívať mikrofón v BR OSN, ale iná vec je, keď ruskí a americkí vojaci majú komunikačné kanály a cez ne je zreteľne povedané, čo sa smie a čo sa nesmie robiť. Americká koalícia to veľmi dobre vie.

 

Môžete vylúčiť, že Rusko má niečo spoločné s prípadom S. V. Skripaľa?

- Vy ste zvláštny. Povedal som, že sme zmluvné krajiny Dohovoru o zákaze chemických zbraní, rovnako, ako aj vaša krajina. Ale ona, z nejakého dôvodu, nevyužíva expertízy tých, čo vedia, aké záväzky nesie na svojich pleciach Spojené kráľovstvo. Ak procesy, ktoré sú zakotvené v dohovore budú splnené, tak vás ubezpečujem, že RF splní svoje záväzky a odpovie na príslušnú otázku v takom čase, aký je na prípravu odpovede daný.

A my zasa čakáme, že Spojené kráľovstvo odpovie na našu žiadosť, odoslanú v súlade so zmieneným Dohovorom, o nutnosti poskytnúť nám látku, o ktorú ide, sprístupniť nám celý vyšetrovací proces, pretože ide o ruskú občianku.

 

Ak som Vám to nedostatočne vysvetlil, určite urobíme stenogram mojich odpovedí na prvú a dodatočnú otázku, pošleme do BBC v nádeji, že tento raz nebudete pri publikovaní a odovzdávaní informácií svojim divákom nič krátiť.

 

Ale predsa len, naozaj môžete vylúčiť že Rusko má niečo spoločné s prípadom S. V. Skripaľa?

- Už sme vydali vyhlásenie, že celé je to hlúposť. M. V. Zacharovová to vyjadrila kultúrnejšie. Nemáme s tým nič spoločné. Tak všetkým pomútili hlavy, že už v našej blogosfére píšu komentáre, ktoré obracajú všetko hore nohami. V nejakom blogu som si s prekvapením prečítal, že ja som vyhlásil, že nie je prípustné porovnávať prípad A. V. Litvinenka a S. V. Skripaľa.

A ja som povedal presný opak. V jednej africkej krajine mi počas poslednej pracovnej cesty dali túto otázku. Ja som odvetil, že rovnako, ako aj v prípade A. V. Litvinenka – keď sme začali spolupracovať pri vyšetrovaní, potom sa všetko utajilo, a povedali nám, že nemôžu poskytovať všetky informácie. Približne takto sa to začína aj teraz. Nedostávame nijakú odpoveď na naše výzvy. Takže ešte raz vás veľmi prosím, aby ste všetko, čo teraz hovorím, podrobne vysvetlili a neobmedzili sa na vetu, ktorú už predvídam, a to: že „na otázku, či je Rusko vinné, sa S. V. Lavrov vyhol odpovedi“. Rusko nie je vinné. Rusko je pripravené spolupracovať v súlade s Dohovorom o zákaze chemických zbraní, ak sa Spojené kráľovstvo zníži k tomu, aby splnilo svoje medzinárodnoprávne záväzky v zmysle toho istého dokumentu.

 

 

Veľvyslanectvo Ruskej federácie v Slovenskej republike, ´13. 3. 2018