Vážený pán doktor, ďakujem Vám za Váš list, v ktorom navrhujete uctiť si pamiatku maršala Andreja Hadika, potomka slovenského zemianskeho rodu pochádzajúceho z Turca, umiestnením takého symbolu na jeho hrobke, ktorý by pripomínal prepojenosť s jeho rodnou zemou, súčasným územím Slovenska.
Váš podnet posúdili príslušné odborné orgány Ministerstva obrany Slovenskej republiky a v súlade s ich závermi mi dovoľte, aby som Vás informoval o stanovisku v predmetnej veci.
Oceňujem Vašu iniciatívu, ako aj podporu Slovensko-ruskej spoločnosti v súvislosti s predloženým návrhom, ktorý bezprostredne vychádza z úcty k vojenským zásluhám maršala Andreja Hadika.
Maršal Andrej Hadik patrí medzi najvýznamnejšievojenské osobnosti uhorského obdobia slovenských vojenských dejín, ktoré predstavujú jeden zo zdrojov národných a vojenských tradícií Ozbrojených síl Slovenskej republiky.
V súlade so zhodnotením osobnosti maršala Andreja Hadika, najmä so zameraním na jeho pôvod, vojenskú službu v rakúsko-uhorskej monarchii, ako aj ďalších poznatkov týkajúcich sa samotného miesta hrobky, si Vás dovoľujem informovať, že Váš podnet na umiestnenie symbolu na jeho hrobku, ktorá sa nachádza v Srbskej republike, predstavuje citlivý historický, vojensko-historický, ako aj medzinárodno-politický a diplomatický problém.
Maršal Andrej Hadik bol v období druhej polovice 18. storočia významným vojenským predstaviteľom rakúsko-uhorskej monarchie a v rámci jej armády zastával najvyššie vojenské funkcie. Zároveň vošiel do dejín a stal sa významnou osobnosťou aj pre ostatné národy, ktoré boli jej súčasťou. Z hľadiska teritoriálneho princípu pochádzal z územia súčasného Slovenska, ku ktorému sa hlásia a rozvíjajú jeho odkaz príslušníci ozbrojených síl Slovenskej republiky, ale za svojho "krajana" ho považujú aj Maďari, Rakúšania, ako aj Srbi.
Hrobka maršala Andreja Hadika, nachádzajúca sa v sakrálnom monumente rímskokatolíckeho kostola, je jeho súčasťou, odrazom ktorej sú historické artefakty. Umiestnenie akéhokoľvek symbolu na hrobku by predstavovalo zásah do sakrálneho monumentu kostola a mohlo by dôjsť k jeho znehodnoteniu.
Vážený pán doktor, na základe zhodnotenia a celkovej analýzy daného podnetu som toho názoru, že uvedené historické artefakty nachádzajúce sa na jeho hrobke sú postačujúce, pretože sú verným odrazom danej doby, v ktorej maršal Andrej Hadik žil.
Meno maršala Andreja Hadika, ako jednej z najvýznamnejších vojenských osobností uhorského obdobia dejín Slovenska, samo osebe predstavuje symbol, ktorý patrí medzi hlavné zdroje národných a vojenských tradícií Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Zároveň som presvedčený, že v tejto oblasti je široký priestor na rozvíjanie jeho historického a vojensko-historického odkazu pre súčasnosť.
Dovoľujem si poznamenať, že v roku 2004 bola pomenovaná Národná akadémia obrany v Liptovskom Mikuláši po maršalovi Hadikovi. Toto viac než symbolické gesto bolo svedectvom toho, že slovenská verejnosť a osobitne aj Ozbrojené sily Slovenskej republiky a ich príslušníci sa hlásia k historickému významu a odkazu slovenského rodáka, ktorý patril medzi najslávnejších a najschopnejších európskych vojvodcov druhej polovice 18. storočia. V dôsledku reformy vojenského školstva v roku 2008 bola Národná akadémia obrany integrovaná do Akadémie ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika v Liptovskom Mikuláši.
V tejto súvislosti si dovoľujem uviesť, že sa vytvára priestor na hľadanie ďalších možností v tejto oblasti, pretože v súčasnosti žiaden vojenský útvar ani civilná inštitúcia alebo ulica nenesú jeho meno. Využitie tohto zámeru by korešpondovalo aj s Vaším uvedeným príkladom v liste, že vo Viedni je pomenovaná ulica po maršalovi Andrejovi Hadikovi a v Budapešti sa nachádza jeho socha.
Zároveň mi dovoľte, aby som Vás ubezpečil, že Ministerstvo obrany Slovenskej republiky a Generálny štáb Ozbrojených síl Slovenskej republiky budú i naďalej pokračovať v rozvíjaní odkazu a vojenských zásluh maršala Andreja Hadika.
S pozdravom Martin Glváč, minister obrany SR
Bratislava, 28. marca 2013
redakcia