26.11.2020 14:28:47

Od Jeľcina po Putina: ruský medveď sa zobudil, nikomu nechce ublížiť, ale netreba ho provokovať (1)

Aj takéto je Rusko...
Aj takéto je Rusko...
(foto: Eugen Paľcev)


V ostatných rokoch politici, politológovia, rôzni odborníci, médiá a, samozrejme, bohabojní občania iba krútia hlavami a nechápu, ako sa v takom krátkom čase rozbité, zmordované, znásilnené Rusko postavilo na nohy, posilnilo a znova sa stalo veľmocou, ktorá má čo povedať do svetovej politiky. Ruský medveď sa zobudil takmer z kómy, vyliezol z brlohu a v prípade núdze ukazuje aj pazúry. Ako to dokázal? (slovenskaiskra.sk)Teórií, dohadov, domnienok a verzií je neúrekom, ale správnu odpoveď ešte nik nenašiel. Podľa všetkého drvivá väčšina európskych, zaoceánskych odborníkov a zvedavých laikov tú odpoveď nehľadá na správnom mieste a mnohí sa ju ani nesnažia nájsť: úplne zreteľne si uvedomujú, že správna objektívna odpoveď by im nevyhovovala – či už z ideologických dôvodov alebo jednoducho preto, lebo nemajú radi Rusko a Rusov.

Ale, bohužiaľ, správnu odpoveď na túto otázku nenájdu bez snahy o objektivitu. A čo je dôležité, v dôsledku toho nenájdu ani správny spôsob, ako spolupracovať, diskutovať a vôbec komunikovať s Ruskom. Absolútne nechápu, prečo sa Rusko tak radikálne odlišuje od „euroatlantickej civilizácie“, prečo napriek všetkému ide vlastnou cestou.

Európski či zaoceánski odborníci možno rozumejú tomu, prečo napredujú a inak sa rozvíjajú krajiny s úplne odlišnou kultúrou, vierou, tradíciami, ako napríklad Čína, India, Turecko, mnohé ázijské a africké štáty. Ale prečo Rusko, ktoré by sa podľa nich mohlo rozvíjať podľa západných či liberálnych šablón a stereotypov, sa zaťato a húževnato prediera podľa svojho vlastného rozumu, vedomia a svedomia, na to im rozum nestačí.

S priateľmi a kolegami často navštevujeme Rusko, Bielorusko, Ukrajinu a veľmi dobre vieme, čo a prečo sa tam deje. A tu sa vraciam k otázke zo začiatku tohto článku. Ako to Rusko dokázalo postaviť sa na vlastné nohy a kráčať svojou vlastnou cestou? Ak to poviem po lopate, celý fígeľ je v tom, že je to jedna z mála krajín na svete, ktorá žije ako jednotný živý organizmus – má svoju dušu, silného hrdého ducha a obrovské dobré srdce.

A preto táto krajina, tento živý tvor s horúcim srdcom a otvorenou dušou, nemôže napredovať podľa suchých, bezcitných, bezduchých a arogantných „pravidiel“ „euroatlantickej civilizácie“, ktoré, ak si na ne bližšie posvietime, nemajú takmer žiadnu hodnotu. Ktorí politici na svete apelujú na dušu, duchovnosť a dobrosrdečnosť ľudí? V Európe? V Amerike? Čiastočne iba v niektorých ázijských krajinách. Bolo by to určite smiešne, keby to nebolo také smutné.

“Euroatlantická“ alebo, ak chcete, „západná civilizácia“ vám môže ponúknuť iba akúsi vlastnú logiku, „chladnú hlavu“, triezvy rozum – studený ako psí ňufák… Na túto tému sa určite ešte podrobnejšie porozprávame v budúcnosti, ale zatiaľ sa pokúsime odpovedať, prečo a ako sa Rusku podarilo vzchopiť po rozpade Sovietskeho zväzu a po takmer totálnom krachu hospodárstva.

Poviem vám svoj názor, aj keď netvrdím, že musím mať pravdu. Máme s kamarátmi skúsenosti a navyše som mal aj dobrého „poradcu“, ktorý sa takmer pred 20 rokmi trochu zahral na Nostradama a neuveriteľne presne predpovedal budúcnosť Ruska a Vladimira Putina.

Iba niekoľko dní po tom, ako sa Putin stal prezidentom, sme sedeli s mojím ruským kamarátom v moskovskej krčme a popri vodke (ako inak?) debatovali o budúcnosti chorého  „postjeľcinovho“ Ruska. Úprimne sa priznám, bol som dosť skeptický. Poukázal som na to, že po papalášovi a opilcovi Jeľcinovi sa na ruský trón usadil eštebák Putin – to je teda výhra! Prežehnal som Rusko: zbohom, sloboda a demokracia, tešme sa na návrat stalinizmu.

Ruský kamarát krútil hlavou: „Neber to tak tragicky. No a čo, že je bývalý eštebák? Pamätáš sa, aký poriadok urobil Andropov, aj keď vládol iba 10 mesiacov? To bol život! Niečo som počul o Putinovi, vraj je to múdry chlapík. Uvidíš, bude to dobre.“  Nuž, musel som uznať, že ten eštebák Andropov skutočne v priebehu krátkeho času urobil v totálne sa rozkladajúcom ZSSR poriadok: potlačil korupciu a zločin, „prevetral“ niektoré rezorty, hlavne financií, hospodárstva a pôdohospodárstva, nastolil pracovnú disciplínu v podnikoch. Ale prečo by akurát Putin mal postaviť Rusko na nohy? Ako by to dokázal, kde by našiel rezervy?

Kamarát upozornil: „Pozor! Veď eštebáci majú najväčší prehľad o tom, čo sa deje v krajine. Nik nemá toľko presných informácií a faktov ako eštebáci. Postačí ich správne použiť na to, aby sa podarilo v krajine urobiť poriadok – a bude to dobre. Vrabce čvirikajú, že Putin je ten správny chlap, do ničoho sa nenamočil, je poctivec. Uvidíš, postaví Rusko na nohy.“

Pripili sme si na zdravie Ruska a rozišli sa – každý so svojím názorom. Avšak po krátkom čase som začal registrovať rýchle pozitívne zmeny v Rusku. O tom, ako to pokračovalo ďalej a hlavne prečo sa veci udiali tak, ako sa udiali, vám porozprávame v ďalšej časti tohto článku.


Eugen Paľcev (slovenskaiskra.sk)