04.7.2018 09:07:16

Obyvateľov ktorých krajín EÚ bude čoskoro oficiálne zvolávať k modlitbe muezín?

Ljubov Stepušova na portáli Pravda.ru venuje svoju pozornosť kríze s imigrantami v EÚ, ktorá polarizuje európsku spoločnosť.

Európou otriasa problém súvisiaci s migračnou politikou. Dublinský dohovor, podľa ktorého zodpovednosť za prijatie migrantov leží na prvej krajine, ktorej hranicu migranti prešli pri vstupe do EÚ, prestáva fungovať.

Pre Angelu Merkelovú imigračná politika doslovne predstavuje otázku politického života či smrti. Merkelovej bavorský partner a minister vnútra Horst Seehofer Merkelovej politiku prijímania imigrantov odmieta a pohrozil Merkelovej odchodom z vlády, čo by znamenalo v Nemecku nové voľby a pravdepodobne aj konečný odchod Merkelovej z vrcholnej politiky. Odchod Merkelovej z vrcholnej politiky by privítalo nielen množstvo Nemcov, ale aj obyvateľov iných krajín EÚ.

Keďže v štátoch EÚ vládne nesúlad ohľadne prijímania utečencov, dohodli sa na svojom summite v dňoch 28 a 29. 6. 2018 štáty EÚ na vytvorení “uzavretých prijímacích centier” pre utečencov vstupujúcich do EÚ cez Stredozemné more. Tieto centrá by mali byť zriadené v krajinách, ktoré dobrovoľne vyhlásia, že sú pripravené tak urobiť,  uvádza s odvolaním sa na svoje zdroje Deutsche Presse-Agentur (DPA). Z týchto táborov sa imigranti rozdelia medzi krajiny, opäť dobrovoľne vyhlásia svoju túžbu po ich prijatí. Preto už nebudú existovať žiadne záväzky na prijímanie migrantov a kvóty na ich rozdelenie.

Taliansko a krajiny Vyšehrádskej štvorky odmietajú aj tento projekt. Imigranti oslabujú EÚ a s oslabenou EÚ môžu Američania manipulovať, ich cieľom je dostať EÚ  do polohy “Latinskej Ameriky”. V predvečer summitu taliansky minister vnútra Matteo Salvini odmietol umožniť záchranným plavidlám patriacim súkromným organizáciám vstup do talianskych prístavov. “Nevezmeme už žiadneho utečenca, uviedol Matteo Salvini pre nemecký Der Spiegel, Taliani chcú zvýšiť počet imigrantov, ktorých z krajiny vyhostia.

Francúzsko, Nemecko a Španielsko, krajiny v ktorých sú najsilnejšie pozície proamerických elít však oznámili, že chcú prijímať utečencov. Ide o krajiny v ktorých už žije obrovské množstvo moslimských imigrantov, takže tieto krajiny sa stanú pravdepodobne prvými krajinami EÚ, ktorých pôvodní obyvatelia budú môcť  vychutnať oficiálne zvolávanie muezínov k povinnej modlitbe.

V Nemecku ostáva aj naďalej napätá situácia a uvidí sa, ako sa vyrieši koaličný konflikt Merkelová – Seehofer, ktorý sa zintenzívnil po znásilnení a vražde 14 ročného nemeckého dievčaťa migrantom z Iraku.

Bolo chybou EÚ, že sa pridala na stranu USA a pomáhala na príkaz Obamu, Clintonovej a amerických elít zničiť Líbyu, kde zavraždili za účasti tajných služieb Západu líbyjského vodcu Muammara Kaddáfiho.

Európske elity mlžia a tvrdia, že by mali byť v severoafrických štátoch zriadené záchytné a tranzitné tábory, kde by sa riešila situácia, ktorí imigranti môžu a ktorí nemôžu prejsť do EÚ. Európski lídri tvrdia, že tým obmedzia nelegálnu migráciu do Európy, opak je však pravdou. Podobný druh táborov existuje už roky, úspechy v podobe zmenšenia toku utečencov však nepriniesli, práve naopak. Takisto snahy organizovať takéto tábory v Albánsku, ktoré môžu európske elity vydierať, pretože Albánsko sa chce stať členom EÚ, narazili na odpor albánskych politikov.

Albánsky premiér Edi Rama tento projekt odmieta. “Nikdy nepripustíme existenciu takýchto táborov. Elity EÚ nemôžu predsa manipulovať so zúfalými ľuďmi ako s toxickým odpadom, ktorý nikto nepotrebuje”.

Ďalším možným opatrením je posilnenie ochrany hraníc cez činnosť agentúry Frontex a okamžitý prevod troch miliárd eur pre Turecko výmenou za sľúbené zadržanie utečencov zo Sýrie. Dve miliardy Turkom idú priamo z EÚ, ďalšia miliarda má byť čerpaná z národných rozpočtov štátov EÚ.

Podľa ruského experta Konnstantina Blochina existujú tri scenáre riešenia migračnej krízy v EÚ.

V prvom rade je však potrebné si uvedomiť, že veľká časť európskych elít, ktorá zastáva kozmopolitné stanovisko, plní záujmy Američanov a záujem európskych obyvateľov im je ľahostajný. Tento prístup nakoniec povedie k nekonkurencieschopnosti EÚ na medzinárodnej scéne, posilneniu americkej dominancie a vyvoláva  oprávnenú nespokojnosť európskeho obyvateľstva.

Ak sa migračná kríza do Európy nezastaví, čoskoro budeme svedkami vzniku nového kalifátu v Európe, tvrdí Konstantin Blochin. Ten poukazuje aj na skutočnosť, že v radoch ISIS bojovali radikálni moslimovia z európskych krajín, počet radikálnych moslimov sa vďaka imigrácii v jednotlivých štátoch EÚ bude zvyšovať. Do Európy už preniklo podľa Blochina u územia Blízkeho východu množstvo militantných moslimov ISIS, ktorí len čakajú na vhodný moment a rozkaz, aby začali so svojou činnosťou.

Ďalšou možnosťou je rozpad EÚ na nacionalistickom princípe, k tomuto kroku vedie aj politika Donalda Trumpa.  Americké elity, trumpovské či protitrumpovské si želajú oslabenie EÚ, pretože ak by EÚ bola v podobnej situácii ako štáty Latinskej Ameriky, umožnilo by to Američanom riešiť vlastné ekonomické problémy na úkor EÚ.

Tretí variant bude vychádzať z izraelského vzoru, kedy sa zachovajú v EÚ liberálne hodnoty a  na hraniciach vznikne nová železná opona.

Podľa Blochina ide v prípade migrácie o dlhodobejší scenár vývoja a jeho realizácia bude závisieť od množstva utečencov a množstva znásilnených a zavraždených  žien v Európe. Pokiaľ však nebudú musieť európske politické elity čeliť tlaku rozhorčenej ulice, nezačnú premýšľať. Im de facto nič nehrozí, za peniaze daňových poplatníkov dokážu zabezpečiť svoju ochranu a  takisto nemusia žiť v najhorších oblastiach, kde vplyv radikálneho islamu neustále silnie.

HSP, 4. 7. 2018, pravda.ru