21.5.2020 11:34:40

Obvinenie Porošenka z vlastizrady jeho strana označila za ruskú provokáciu

Miliardár a bývalý ukrajinský prezident
Miliardár a bývalý ukrajinský prezident
(foto: SITA/AP-Emrah Gurel)


Na Ukrajine vypukol nový politický škandál, ktorý je však iba pokračovaním staršej kauzy a, podľa všetkého, bude mať rovnaké následky, ako aj „prvá etapa“ škandálu, čiže bude zametený pod koberec… Bývalého ukrajinského prezidenta Petra Porošenka totiž znova obvinili z vlastizrady, pripomenuli aj to, že čelí niekoľkým trestným stíhaniam a je podozrievaný z páchania ťažkých zločinov. Vedenie jeho politickej strany „Európska solidarita“ však  zverejnené informácie označilo za ruskú provokáciu. (HSP)„Zverejnené fragmenty audio nahrávky poslancom Andrejom Derkačom boli vyfabrikované za účelom diskreditácie Ukrajiny a umelého zaťahovania krajiny do americkej volebnej kampane,“ citujú ukrajinské média vyhlásenie vedenia strany „Európska solidarita“ a reakciu spojencov Porošenka na zverejnenie nahrávky nezávislým poslancom Najvyššej rady.

„V „Európskej solidarite“ túto nahrávku považujú za ruskú provokáciou, ktorá nemá nič spoločné s realitou. Cieľom tejto provokácie je prekaziť dvojstrannú podporu Ukrajiny zo strany Spojených štátov,“ uvádza sa vo vyhlásení a členovia parlamentnej frakcie tejto strany podčiarkli, že počítajú s podporou ako amerických Republikánov, tak aj Demokratov.

Ukrajinské médiá uviedli, že poslanec Najvyššej rady Andrej Derkač zverejnil audio nahrávku debát medzi Petrom Porošenkom a Joeom Bidenom a ďalšími vysoko postavenými americkými politikmi. Joe Biden požiadal Porošenka, aby zosadil z funkcie vtedajšieho generálneho prokurátora Viktora Šokina, ktorý sa príliš horlivo zaujímal o podozrivú podnikateľskú činnosť otca a syna Bidenovcov na Ukrajine v kauze ropno-plynovej spoločnosti Burisma, v ktorej bol zamestnaný Biden – mladší.

Po tlačovej konferencii Andreja Derkača 19. mája v médiách sa objavili informácie, že voči Petrovi Porošenkovi začali trestné stíhanie a podozrievajú ho z vlastizrady a zneužívania služobného postavenia. Vedenie strany „Európska solidarita“ hneď reagovalo na tieto správy a celú vec označila za ruskú provokáciu.

Joe Biden je horúcim kandidátom na prezidenta USA za Demokratickú stranu. Predpokladá sa, že táto kampaň so zverejnením rozhovorov a trestným stíhaním Porošenka bola spustená práve preto, aby argumentačne poslúžila Trumpovi vo volebnej kampani, ktorý na základe vyšetrovania na Ukrajine bude priebežne obviňovať Bidena z trestných činov, ktorých sa svojho času spolu so svojim synom na Ukrajine dopustil.

Eugen Rusnák (HSP)