14.11.2017 10:55:21

„Obranný zväz EÚ“ je vytvorený

 

22 (naša tlač hovorí o 23) štátov EÚ podpísalo v pondelok (13. 11.) zakladajúce dokumenty v rámci v Stálej štruktúrovanej spolupráci Európskej únie (PESCO). Za SR dokument podpísal minister obrany SR Peter Gajdoš.

 

Iniciátorom upevnenia vojenskej spolupráce v Európe je Nemecko a Francúzsko. Cieľom „Koalície súhlasiacich“ je efektívna spolupráca na zabezpečenie európskej bezpečnosti. „Iba spolu, ako zväz, môžeme zvládnuť bezpečnostné problémy našich čias,“ prinášajú Die Welt slová hlavnej diplomatky EÚ F. Mogheriniovej.

„Obranný zväz EÚ je krokom na vytvorenie spoločnej armády, no voči NATO má doplnkový charakter, ktorý spája štáty a zväzy,“ prináša RIA Novosti názor ministerky obrany SRN Ursuli von der Leyenovej.

Dôvodom na vytvorenie obranného zväzu bolo sprísnenie požiadaviek prezidenta USA Donalda Trumpa k štátom NATO, po čom aliancia navýšila výdaje na obranu.

Zmluvu o vytvorení koalície podpísali všetky štáty, okrem Veľkej Británie, Dánska, Malty, Portugalska, Rakúska a Írska. (Naša tlač podľa počtov uvádza, že zmluvu podpísalo aj Rakúsko)

Ohľadne obsahu zmluvy sa hovorí, že členské štáty PESCO musia prevziať 20 záväzkov, ktoré obsahujú zakladajúce dokumenty. Napríklad zvyšovať rozpočet na obranu na dosiahnutie vojenských cieľov. Z toho 20 % z vojenských rozpočtov členov musí byť použitých na investície a 2 % na výskum na zatvorenie dier v strategickom potenciály. Okrem toho sa členské štáty zaviazali investovať „podstatný“ vklad do bojových síl EÚ a zúčastňovať sa spoločných cvičení. 

Severoatlantická aliancia sa podľa dokumentov PESCO sústredí na kolektívnu obranu, kým posilnená obranná spolupráca Európanov má zaistiť rýchlejšie a efektívnejšie reagovanie EÚ na rôzne udalosti v zahraničí.

S využitím vz.ru, 13. 11. 2017