13.3.2018 16:15:37

O futbale i Sergejovi Skripaľovi

Podľa vyjadrenia uverejneného na internetových stránkach Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie, obvinenia Ruska z toho, že má niečo spoločné s otrávením bývalého plukovníka GRU (ruskej spravodajskej služby) Sergeja Skripaľa a jeho dcéry, ku ktorému došlo vo Veľkej Británii, majú provokačný charakter a ich účelom je podkopať dôveru k Rusku ako k hostiteľskej krajine majstrovstiev sveta vo futbale.

Ministerstvo zahraničných vecí označilo vyhlásenia T. Mayovej na adresu Ruska za "cirkus v britskom parlamente".

Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie pripomenulo svoje viacnásobné varovania, že "pred začiatkom majstrovstiev sveta vo futbale v Rusku západné masovokomunikačné prostriedky rozpútajú masívnu mediálnu kampaň za účelom diskreditácie Ruska a podkopania dôvery k nemu ako k usporiadateľovi tohto športového podujatia".

Ministerstvo zahraničných vecí Ruska poukázalo, že "ako sme aj predpokladali, najaktívnejší sú Angličania, ktorí nemôžu stráviť, že práve Rusku sa v čestnej súťaži podarilo získať právo na usporiadanie majstrovstiev sveta vo futbale v roku 2018. Britské masovokomunikačné prostriedky veľmi aktívne publikujú výzvy na bojkot majstrovstiev. S takýmito návrhmi nevystupujú len novinári, ale aj oficiálni verejní činitelia, napríklad britský minister zahraničných vecí Boris Johnson a predseda výboru pre zahraničie Dolnej snemovne britského parlamentu Tugendhat. Zámienkou je Skripaľovo otrávenie, ktoré sa nielenže ešte nevyšetrilo, ale vlastne ani nezačalo vyšetrovať".

Podľa názoru právnika, Londýn by mal Skripaľovu kauzu vyšetriť a nemal by sa utápať v dohadoch.

"To však nebráni britským politikom už teraz robiť závery, že v pozadí incidentu stojí Rusko, ktoré teraz treba potrestať napríklad bojkotom majstrovstiev sveta. Zdá sa však, že sami sa doteraz ešte nerozhodli, kto sa má bojkotu športového podujatia zúčastniť, či príslušníci kráľovskej rodiny, či verejní činitelia a iní oficiálni predstavitelia, alebo to má byť priamo anglický futbalový tím? Chceme ešte raz zdôrazniť, že podobné provokačné fejkové správy, ktoré roznecujú protiruskú hystériu, len komplikujú vzťahy medzi našimi štátmi a sú útokom na medzinárodný šport," vyhlásili na ministerstve.

V pondelok britská premiérka Theresa Mayová vyhlásila, že za otravou Skripaľa a jeho dcéry Júlie nervovoparalytickou látkou s "veľkou pravdepodobnosťou" stojí Ruská federácia. Premiérka oznámila, že minister zahraničných vecí Veľkej Británie Boris Johnson vyzval veľvyslanca Ruskej federácie v Londýne Alexandra Jakovenka, aby Rusko do utorka večera Skripaľov prípad patrične vysvetlilo.

Mayová uviedla dôvod, pre ktorý z otrávenia Skripaľa obviňujú Rusko.

Skripaľ a jeho dcéra boli 4. marca nájdení v bezvedomí v Salisbury a podľa údajov britskej vlády bola na príčine otrava nervovoparalytickou látkou ruskej výroby. Spolu s nimi bol účinkami látky zasiahnutý aj jeden policajt. Skripaľ dostal vo Veľkej Británii azyl po výmene agentov výzvedných služieb medzi Ruskom a USA v roku 2010, v rámci ktorej do Ruskej federácie prišlo desať osôb, medzi nimi aj Anna Chapman.

Hovorkyňa Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie Marija Zacharovová označila vystúpenie britskej premiérky za "cirkusové predstavenie" a vyhlásila, že ide o ďalšiu informačno-politickú kampaň založenú na provokácii. Prezident Ruska Vladimír Putin už predtým odporúčal britskej strane, aby incident so Skripaľom najprv vyšetrila a až potom o ňom debatovala s Ruskom.


Agentúra RIA Novosti https://ria.ru/world/20180312/1516211910.html

Veľvyslanectvo Ruskej federácie v Slovenskej republike, 13. 3. 2018