28.10.2020 15:09:51

Nový zákon v Rusku uprednostní vnútroštátne predpisy pred medzinárodnými

Moskovský kremeľ (ilustračná snímka)
Moskovský kremeľ (ilustračná snímka)
(foto: Sputnik/Natalia Seliverstova)


Ruská Štátna duma, dolná komora ruského parlamentu, schválila v stredu návrh zákona, vďaka ktorému budú mať vnútroštátne právne predpisy prednosť pred medzinárodnými zmluvami a rozhodnutiami medzinárodných orgánov v prípade, ak budú v rozpore s ruskou ústavou. Informovala o tom agentúra Reuters. (HSP)Spomínaný zákon prvýkrát navrhol ruský prezident Vladimir Putin v januári tohto roku počas svojho prejavu o stave federácie.

Aby však spomínaný zákon vstúpil do platnosti, musí ho ešte schváliť horná komora parlamentu – Rada federácie – a následne ho musí podpísať aj Putin. To by už však malo byť formalitou, pripomína agentúra Reuters, podľa ktorej schválenie tohto zákona pravdepodobne vyvolá obavy medzi obhajcami práv v Rusku.

Stovky Rusov sa totiž každý rok obracajú na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) so žiadosťou o spravodlivosť s odôvodnením, že súdy v Rusku im nevyhoveli.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že všetky ruské záväzky podľa medzinárodných zmlúv zostávajú v platnosti a že Moskva je naďalej plne odhodlaná dodržiavať medzinárodné právo.

Rusko tento rok prijalo rozsiahle ústavné zmeny, ktoré okrem iného umožňujú, aby Putin zostal pri moci až do roku 2036.


TASR/HSP