04.8.2012 10:55:06

Nový plynovod pri Kaspickom jazere

MOSKVA, 13. mája 2007 – RIA Novosti. Rusko získa po sobotňajšom podpísaní dokumentov  v Turkmenbaši o vytvorení prikaspického plynovodu dodatočné argumenty v energetickom dialógu s Európskou úniou, povedal to novinárom informačný zdroj v Kramli.

Podľa jeho slov, západ „stráca argument, že Rusko nekupuje turkménsky plyn. Teraz sa z Turkménska budú prepravovať objemy vyššie ako naše potreby.“

Prezidenti Ruska, Kazachstanu a Turkménska sa dohodli na výstavbe prikaspického ropovodu. V deklarácii lídrov troch krajín sa hovorí o tom, že dohoda bude podpísaná do 1. septembra 2007.

Predstaviteľ Kremľa neočakáva negatívnu reakciu Západu na podpísané doklady. Podľa jeho názoru, alternatívny transkaspický ropovod nebude stáť v dohľadnej budúcnosti.

 „Neexistuje technický a ekonomický dôvod, právny základ pre to, aby v tomto smere išla trasa plynovodu,“ vysvetlil zdroj.

 Čo sa týka prikaspického ropovodu, v Kremli „vychádzajú z toho, že turkménskeho plynu bude dosť“ pre tento plynovod.

Okrem toho, zdroj v administratíve prezidenta RF pozitívne hodnotil to, že Turkménsko pozvalo ruské firmy, aby sa zúčastnili na prieskume nálezísk zemného plynu v šelfe Kaspického jazera.