05.10.2018 08:05:43

Nové ruské BVP T-15 označili za značné nebezpečenstvo

Bojové vozidlo pechoty novej generácie T-15, ktorého základom je rovnako ako v prípade tanku T-14 platforma Armata, je pre ruské vojská rovnako dôležité ako jeho ťažký “príbuzný”, píše Military Watch Magazine. Časopis uvádza, že nový bojový stroj je značným nebezpečenstvom pre potenciálnych protivníkov Ruskej federácie.

Počas studenej vojny sa predpokladalo, že BVP musí vydržať nielen zásahy z reaktívnych granátometov, ale aj chrániť posádku a výsadok pred jadrovou a chemickou kontamináciou – predpokladalo sa, že v prípade konfliktu medzi NATO a krajinami Varšavskej zmluvy budú vo veľkom meradle používané zbrane hromadného ničenia. T-15 je postavené v súlade s týmito predstavami, ale pri jeho výrobe bola braná do úvahy aj skúsenosť, získaná ozbrojenými silami RF po rozpade ZSSR. Napríklad skúsenosť z mestských bojov. Následkom toho je T-15, rovnako ako izraelské BVP Namer, vytvorené na základe tanku Merkava IV, spája myšlienku BVP z doby studenej vojny s koncepciou moderného tanku.

 

Na vozidlo určené na prepravu osôb je T-15 nezvyčajne ťažké – jeho hmotnosť prevyšuje váhu tankov T-80 a T-90 o niekoľko ton. Na stroj je inštalovaný bojový modul Epocha s 30 mm automatickým kanónom 2A42, protitankovými raketami Kornet a 7,62 mm guľometom. K dnešnému dňu je Kornet D jednou z najlepších protitankových rakiet na svete.

 

Protitanková riadená strela umožňuje T-15 strieľať na niekoľko cieľov súčasne. Okrem toho je raketa určená na prekonávanie dynamickej a aktívnej obrany. Dokonca aj staršie verzie Kornetov ničili v boji izraelskú Merkavu IV a americký M1 Abrams. Najnovšie varianty rakety sú schopné sa vysporiadať s akýmkoľvek moderným tankom.

 

Rovnako, ako v prípade tanku T-14, nemajú USA a ich európski partneri analógiu BVP T-15. Najbližším ekvivalentom sa ddá nazvať azda iba už uvedený izraelský Namer.

Na záver môžeme povedať, že T-15 je inovačné BVP, ktoré bude účinne dopĺňať tank Т-14

HSP, 5. 10. 2018, Sputnik