07.10.2017 20:02:40

Nová výzva petrodoláru?

Ruské rozhovory so Saudskou Arábiou značne znervózňujú USA, ktoré sa obávajú kvôli zbližovaniu Ruska a Saudskej Arábie oslabovania. Informácie o rozvíjaní nových vzťahov medzi Ruskom a Saudskou Arábiou priniesol Ilja Novickij na portáli rusvesna.

Kontakty so Saudskou Arábiou majú pre Washington zásadný ekonomický význam. Od vzniku Petrodolára sa stali kontakty USA so Saudskou Arábiou garantom amerického dolárového monopolu v obchode s ropou. RiIjád však v poslednej dobe začína čoraz otvorenejšie spolupracovať s Rusmi, najmä v zbrojárskej oblasti a na saudskom trhu sa objavuje čoraz viac ruských zbraní. Na saudskom trhu sa čoraz odvážnejšie presadzuje aj čínsky juan, tieto skutočnosti Washington evidentne znervózňujú.

V roku 1944 Američania odstúpili od Bretton-Woodskej dohody, na základe ktorej mal dolár fixovanú cenu vo vzťahu ku zlatu (35 USD za uncu). V roku 1971 Američania prešli na petrodolár. Uzavreli so Saudskou Arábiou dohodu, na základe ktorej poskytovali Saudom zbrane a podporu, Saudi zaručili, že budú s ropou obchodovať len v dolároch.

Tento systém zabezpečil recykláciu petrodolárov, pretože všetci členovia OPEC museli vkladať svoje dolárove vklady v obchode s ropou. Kvôli obchodu s ropou museli importéri či exportéri s ropou kupovať doláre a zvyšovali tak ich dopyt na svetových trhoch. Nekonečný dopyt po dolároch znamená aj možnosť nekonečnej výroby dolárov. Preto USA môžu natlačiť toľko zeleného dolároveho papiera, koľko len potrebujú a môžu tak zabezpečovať všetky svoje imperiálne ambície. Americké aktivity cez doláre financujú povinne všetky krajiny sveta. Žiadna iná krajina na svete nemá právo to urobiť, len USA, ktoré sa tak stali svetovým výpalníkom.

Aby Washington nestratil tento monopol na rabovanie celého sveta, pretože všetky štáty doplácajú na obchod s ropou v dolároch, veľmi tvrdo reagoval na ohrozenie svojho monopolu v ropnom obchode. Washington tvrdo likvidoval všetky pokusy prejsť na alternatívnu menu, pretože ak by sa prestalo obchodovať v dolároch, skončila by sa americká možnosť arogantne okrádať celý svet.

Obeťami amerických snáh zachrániť petrodolár sa stali Irak a Lýbia. Saddam Hussein chcel obchodovať s ropou v eurách a Muammar Kaddáfi chcel vytvoriť jednotnú arabskú menu zlatý dinár. To by malo katastrofálny ekonomický dopad na americkú ekonomiku, takže nasledovali brutálne agresie a likvidácia oboch štátov a aj ich vodcov.

Ďalší útok Američanov smeruje voči Kataru, ktorý otvorene začal obchodovať s ropou v čínskych juanoch. Američania zúria a vyvíjajú tlak na Katar, na druhej strane sveta však odmietla v petrodolároch obchodovať Venezuela, jeden z najvýznamnejších juhoamerických distribútorov a predajcov ropy. Na oplátku sa Američania rozhodli vo Venezuele zinscenovať farebnú revolúciu, kvôli skutočnosti, že Venezuela je súčasťou BRICS sa ich aktivity neskončili úspešne. Ruskí a čínski poradcovia majú dostatok skúseností s potláčaním farebných revolúcii, takže Američanom ich plány vo Venezuele nevyšli. Venezuela sa však ocitla pod americkými sankciami, ktoré servilne podporujú viaceré proamerické elity Západu.

Rusko a Čína sa už rozhodli postupne odstaviť USD. Vladimír Putin už otvorene potvrdil, že od roku 2018 Rusko ešte viac zvýši svoj aktivity voči doláru. Ideálne by bolo pokračovať v oslabovaní doláru, ktoré by nakoniec viedlo k jeho náhrade na svetovom trhu inou menou.

Práve preto rozvíjajúce sa vzťahy medzi Ruskom a Saudskou Arábiou USA znervózňujú, rovnako ako fakt, že Saudi kupujú čoraz viac ruských zbraní. Zvyšuje sa tak totiž saudská bojaschopnosť a prestávajú byť v pozícii amerického rukojemníka, závislého od americkej podpory. V Sýrii celý svet uvidel, že Američania už nie sú svetovým hegemónom a Rusko s oveľa menšími možnosťami prekazilo americké plány upraviť Blízky východ podľa amerických predstáv.

Rusko a Čína sa už pripravujú na eventuálnu možnosť náhrady petrodolára inou rezervnou menou, obe krajiny zvyšujú enormným tempom svoje zlaté rezervy. Američania, u ktorých museli mať zlato povinne po II. svetovej vojne “odložené” aj iné štáty, vrátane Nemcov, odmietli hĺbkový audit svojich zlatých rezerv, čo má takisto zrejmú vypovedaciu hodnotu.

Podľa Nikkei Asian Rewiev sa situácia vyvíja tak, že v blízkej dobe Čína uverejní termínované kontrakty na ropu v čínskych juanoch, ktoré budú plne prepočítané a konvertované na zlato. Rusko, ktoré počas pôsobenia Vladimíra Putina nesmierne zosilnelo, spoločne s Čínou vyvíja tlak proti globálnej hegemónii petrodoláru, bez petrodolára nebudú môcť Američania vykonávať svoju expanziu vo svete.

Čím viac krajín sa pridá do boja proti petrodoláru, tým skôr sa skončia možnosti USA siať chaos vo svete a beztrestne žiť na úkor celého sveta.

Ilja Novickij

HSP, 7. 10. 2017