04.8.2012 10:55:06

Nová ruská zbraň dokáže preraziť protiraketovú obranu

Ozbrojené sily začínajú nahrádzať mobilné komplexy „Topoľ-M“ za novšie „RS-24 Jars“, ktoré sú schopné efektívne prekonávať obranu protivníka. S takýmto vyhlásením dnes vystúpil veliteľ Raketových vojsk strategického určenia RF genpor. Sergej Karakajev.
„Mobilný pozemný raketový komplex s medzikontinentálnou balistickou raketou „RS-24“ je zdokonaleným variantom komplexu „Topoľ-M“, oznámil generál a dodal, že komplex „Jars“ už preukázal svoje kvality a všade zanecháva dojem spoľahlivej techniky. Preto vraj bolo prijaté rozhodnutie o prezbrojení všetkých mobilných pozemných komplexov. Znamená to, že v ďalšom období už „Topoľ-M“ mobilným vojskám dodávaný nebude.
Sergej Karakajev informoval, že ruské vojská strategického určenia majú značný potenciál adekvátne odpovedať na akýkoľvek pokus nepriateľa. Daná efektivita sa vraj prejavuje nielen vyššou životaschopnosťou raketových komplexov v podmienkach keď proti nim pôsobí protivník i s atómovými prostriedkami, ale aj zvýšenou schopnosťou ničenia nepriateľa pri jeho sebadokonalejšej protiraketovej obrane. Tým pádom značne rastie faktor atómového odstrašovania ruských strategických síl.
Generál spresnil, že mobilné komplexy „Jars“ sú spôsobilé operatívne sa presunúť do potrebného priestoru a skryto sa rozvinúť do palebnej zostavy na veľkých priestoroch. Dodal, že dané komplexy sú reálnym svedectvom ruských priorít v raketovej a atómovej oblasti.
Dni.ru, 30. november 2010 (krátené

x x x
Prvý pluk s „Jars-om“ bol zaradený do skúšobnej služby ešte začiatkom tohto roka.
Raketa bude schopná niesť 3 – 4 atómové hlavice individuálneho navedenia po 150 až 300 kiloton (7 – 15 krát viac ako atómovka v Hirošime – pozn. -vmi-).
Technické charakteristiky sú utajené. Predpokladá sa, že môže zaútočiť na cieľ aj so vzdialenosti 11 tisíc km.
Vzgljad.ru, 30. november 2010 (výňatok)

x x x
V šachtách komplex „Topoľ-M“ zostáva. Nesie jednu hyperzvukovú manévrujúcu atómovú hlavicu, ktorú dnes nedokáže zachytiť ani jeden prostriedok ktorejkoľvek armády sveta. Dokonca to nedokážu ani tie, ktoré sú ešte len v náčrtoch konštruktérov.
Jedinou šancou je zastaviť „Topoľ-M“ v etape štartu. Potom sú už všetky pokusy bezvýsledné. „Topoľ-M“ dokázal skrátiť etapu štartu na púhych 5 minút.
-vmi- s využitím Izvestia.ru, 30. november 2010