16.5.2014 07:53:30

Nová perspektíva ruských raketových motorov

 

Najväčší výrobca raketových motorov v Rusku navrhol skonštruovať novú raketu s motorom, ktorý bude spaľovať skvapalnený plyn (plus tekutý kyslík), čo umožní 1,5 – 2 násobne znížiť cenu štartu.

 

Potenciálne riešenie predstavila samarská konštrukčná kancelária Progress ako raketu budúcnosti – perspektívneho nosiča super ťažkej triedy, ktorý pomôže Rusku osvojiť si a kolonizovať Mesiac.

S touto správou prišli ruské Izvestia. Uvádzajú, že perspektívne palivo, ktoré si už aktívne osvojujú aj ďalšie odvetvia priemyslu, má omnoho širšiu základňu jeho získavania ako letecký benzín (kerosín) i nižšiu cenu. Noviny tiež spomenuli, že roky sa uvažuje aj nad metánom ako nad palivom, no takéto motory sú skonštruované stále len ako konštrukčné vzorky. Jeden zo špecialistov mal Izvestia povedať, že metán ako raketové palivo vlastne ani nemá nejaké zjavné prednosti.   

„Ak sa vrhneme na metán, riskujeme tiež, že prehráme konkurenčný boj s USA, ktorých systém Space Launch System (supreťažká raketa na dosiahnutie mimozemských priestorov) sa konštruuje na overených urýchľovačoch na pevné palivo. Prvý let majú naplánovaný na rok 2017. Náš super ťažký nosič... sa objaví k roku 2030“, - uvádza Izvestia.

Podľa ria.ru, 16. máj 2014