04.8.2012 10:55:06

Nostalgia Ratka Mladiča

Generál Ratko Mladič si počas zatýkania spomínal na detstvo, na školské výlety, na desaťročia dávnu cestu do Ruska i na zomretú dcéru Anu, povedal belehradským novinám „Večerne Novosti“ Nenad Jocovič, ktorého pozvali aby bol toho svedkom.
Jocovič býva v dedine Lazarevo v susedstve s Branislavom Mladičom, v príbytku ktorého sa Ratko skrýval. Vo štvrtok ráno si 72 ročný dôchodca vyšiel pred dom aby popolieval hriadky. Zbadali ho policajti a tí ho pozvali aby bol svedkom pri akte.
„Rozprával sa s policajtmi (Ratko Mladič): hovoril im o dcére Ane, o detstve, keď vyrastal iba s mamou. Tie spomínal niekoľko krát. Ale hovoril aj o štúdiu vo vojenskej akadémii, ktorú ukončil s desiatkou (najvyššia známka bodového systému), o Rusku, kam cestovával už ako dôstojník Juhoslávskej ľudovej armády“, prezradil svedok zatýkania a dodal, že veľmi srdečne sa vyjadroval o cestách do Ruska.
„Pobýval tam v miestach, kde sa učia ruskí dôstojníci. Nikto ma nesledoval, nikto si nezaznamenával čo som videl a čo počul. Rusi vedia komu môžu podať roku a po tom si nepreratúvať palce“, citoval Jocovič Mladiča.
Generál svoju identitu neskrýval, ukázal už neplatný osobný preukaz na meno Ratko Mladič. V peňaženke mal 1 500 dinárov (cca 15 euro) a niekoľko dolárových bankoviek. Mladič si prial ponechať ich bratancovi Branislavovi, no polícia mu ich skonfiškovala. Z peňaženky si tiež vybral obrúčku, podal ho jednému z policajtov a poprosil ho aby ju venoval manželke (partnerke?).
Počas prehliadky generál rozprával o vlastenectve, o všetkom, čo bolo „zradené a odstúpené“, o Kosove a Metochiji. Ratko Mladič sa priznal, že rozmýšľal aj o samovražde, no neuskutočnil ju, lebo takýto krok by bol nespravodlivý voči rodine, ktorá „za si tie roky mnohé vytrpela“.
Jocovič tvrdí, že hneď po objavení sa policajtov generál jedného z nich oslovil: „Kde je ten tvoj Američan, pre ktorého to robíte?“. Policajti mu odpovedali, že Američania tu nie sú. „Ale sú, ale sú, tu sa bez nich nič neurobí“, - povedal Mladič.
V dedine o prítomnosti generála nevedeli, no bez ohľadu na skoré ráno sa novinka rýchlo rozšírila a okolo domu sa začali zhromažďovať ľudia.
„Ako nastával čas odchodu, rozhovor s policajtmi bol energickejší. Niekto mu poradil: „Obleč si niečo teplé. Nech máš. Tam, kam ideš, je chladno.“ A tak som mu pomohol obliecť sa pretože pravú ruku mal úplne nehybnú. Pomohol som jej do rukáva“, - povedal Jocovič.
Tvrdí, že za celé štyri roky, čo býva v susedstve s Branislavom, generála nevidel ani raz.
„Keď policajti, ešte pred tým ako sa šlo do domu, ma pozvali zúčastniť sa zatýkania, samozrejme, že som súhlasil. No keď som tam uvidel generála, tak som onemel. Dve hodiny, ktoré som s ním zažil si zapamätám do konca života“, zdôveril sa dôchodca.
x x x
Bývalý veliteľ Armády Republiky srbskej (Bosniansko-srbskej armády) Ratko Mladič sa narodil 12. marca 1943 v dedinke Božanoviči na území súčasnej Bosny a Hercegoviny. Haagský tribunál ho hľadá od roku 1996 a viní ho z vojnových zločinov počas bojového konfliktu v Bosne a Hercegovine 1992 – 1995.
Podľa RIA Novosti, 28. máj 2011