05.5.2017 09:51:50

„Noční vlci“, to je už medzinárodná sila

Slavín, 4. 5
Slavín, 4. 5

Tento rok nevítali motorkárov „Noční vlci“ v Bratislave na Slavíne stovky ľudí, bolo ich len pár desiatok. Vidím za tým nezvládnutý prísun informácií od organizátorov.  Pôvodne sme mali za to, že „vlci“ sa v Bratislave objavia až 8. 5., avšak v stredu poobede 3. 5. zrazu prišla informácia, že to bude už na druhý deň, vo štvrtok.

Pričom práve táto návšteva Nočných vlkov si zaslúžila bohatšie zastúpenie vítajúcich Bratislavčanov. Takmer stovka motorkárov mala totiž toho roku najbohatšie medzinárodné zastúpenie. Okrem Rusov, Slovákov, Poliakov, Čechov, Nemcov, Maďarov... sme tu videli aj bulharskú zástavu.  

Keď sa povie, že „Noční vlci“ oficiálne štartovali v Moskve, je to len približná časť pravdy. Presnejšie to povedal predstaviteľ ruskej komandy Vitalij Kuznecov, že štart bol v podmoskovskom mestečku Snegiri, pretože práve tam boli nemeckí nacisti zastavení a odtiaľ sa začal valiť sovietsky protiútok až do Berlína.

„Okrem zástav Cesty víťazstva“, zdôraznil slovenský „Nočný vlk“ Jozef Hambálek, „nesieme z Moskvy aj zástavu 8. motoklubu, ktorý bojoval pri Stalingrade“. Pre slovenských motorkárov je to vraj veľká česť.   

V ďalšom vyslovil veľkú „poľským klubom, ktoré nám veľmi pomohli... snažili sa nám riešiť ubytovanie, stravu...“. Poďakoval  sa aj slovenským klubom za to, ako úprimne prejavili myšlienku bratstva , pomoci a spolupatričnosti.  

Ruský veľvyslanec Alexej L. Fedotov sa pred všetkými vyjadril, že to, čo robí táto medzinárodná partia motorkárov je veľmi dôležité. „Jednak na zachovávanie pamiatky, ale aj na neustále prebúdzanie spoločenskej mienky, na pripomínanie si, že s nacizmom, s neonacizmom... s pokusmi falšovať a prepisovať dejiny, treba bojovať každý deň a nielen cez sviatky,“ povedal.

Pochopiteľne, že medzi vítajúcimi „Nočných vlkov“ nechýbali ani členovia Slovensko-ruskej spoločnosti.

Vladimír Mikunda