13.9.2017 07:59:03

Nie sme pašeráci ľudí, povedal Zeman nemeckému prezidentovi a odmietol eurá za migrantov

Český prezident Miloš Zeman včera 12. septembra prijal na Pražskom hrade nemeckého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera, s ktorým okrem iného preberal aj migračnú krízu.

Nemecký prezident prišiel na prvú oficiálnu návštevu Prahy po svojom nástupe do funkcie v marci. Obaja prezidenti sa po uvítacom ceremoniáli rozprávali po anglicky. Jednou z tém rozhovorov medzi prezidentmi bola migračná kríza a prijímanie utečencov.

„Som veľmi rád, že sa s pánom prezidentom znova stretávame. Pán prezident mi pripomenul naše prvé stretnutie, ktoré sa uskutočnilo v roku 1999 v Bonne, kedy som vykonával funkciu ministerského predsedu. Veľmi si vážim jeho krátku návštevu tu v Prahe,“ povedal Zeman na úvod, informuje portál parlamentnilisty.cz.

“Okrem tém týkajúcich sa migračnej krízy, situácie v Európskej únii a protiruských sankcií sme sa sústredili najmä na spoluprácu v oblasti dopravnej infraštruktúry. Existujú dôležité projekty na prepojenie vysokorýchlostných železníc Praha a Berlín, Praha a Mníchov. Hovorili sme tiež o spolupráci v oblasti vedy, výskumu a priemyslu,” dodal Zeman.

Český prezident povedal, že on a ďalší českí politici odmietajú predstavu, že by Česko za prijatých migrantov dostávalo peniaze: „Bolo by to nedôstojné pre obe strany a cítili by sme sa ako pašeráci ľudí,“ povedal Zeman s narážkou na informáciu, že v budúcnosti by štáty EÚ mohli dostávať 60-tisíc eur za každého prijatého migranta.

Zároveň odmietol, že je Praha nesolidárna s ostatnými štátmi EÚ v migračnej kríze. “Povedal som prezidentovi Steinmeierovi, že si dokážem predstaviť veľmi účinnú pomoc európskych krajín v krajinách pôvodu migrantov, či už ide o elektrickú energiu, či už ide o vodné zdroje, školy, nemocnice a iné oblasti,” povedal český prezident.

“Musíme nájsť spôsoby a prostriedky migračnej otázky. Európska kríza, v ktorej sa nachádzame, súvisí s inými otázkami, nielen s migráciou. To, že sa naši britskí priatelia rozhodli opustiť Európsku úniu, nás veľmi ťažko zasiahla. Musíme zabezpečiť, aby nedošlo k ďalšiemu rozdeleniu Európskej únie. Prirodzene je správne a hovorím to aj v Nemecku, že musíme dať ľuďom dôvod, aby chceli zostať v krajine, z ktorej pochádzajú,” povedal Steinmeier, ako informuje portál echo24.cz, a dodal, že štáty EÚ sa musia riadiť rozhodnutím ESD. “Chcel by som poznať miesta, odkiaľ utečenci prichádzajú do Nemecka, osobne ich budúci týždeň videl a zoznámil sa so situáciou,” dodal Steinmeier.

Obaja prezidenti sa však nezhodli v otázke protiruských sankcií: zatiaľ, čo český prezident vyzval na ich zrušenie, pretože podľa neho nevedú k cieľu, Steinmeier tvrdí, že nie sú samoúčelové a že ich bude možné odstrániť až vtedy, ak sa podarí dosiahnuť pokrok v mierovom procese na Ukrajine.

Štátneho obeda sa zúčastnil aj Karel Gott

hlavnespravy.sk, 13. 9. 2017