16.12.2018 18:59:13

NI otvára oči Kongresu: USA stratili schopnosť diktovať

Spojené štáty nevedia existovať bez nepriateľa. Rusko je však v úlohe nepriateľa nepresvedčivé. Podrobnosťami sa zaoberal americký časopis National Interest.

Novinári tohto listu poznamenávajú, že Washington chce rozmiestniť na Ukrajine mierotvorcov, pričom Rusko chce zároveň zobrazovať ako nepriateľa politického riešenia. List však cíti, že Rusko, sťa antagonista USA, vyzerá nepresvedčivo. Rusko je totiž omnoho slobodnejšie, ako spojenci USA – Egypt, Saudská Arábia a Turecko, ktorým práve USA poskytujú aj peniaze a aj zbrane.

Autori článku si myslia, že Washington by nemal považovať Moskvu za svojho protivníka a rozčuľovať sa ohľadne volieb v USA. Podľa niektorých expertov USA zasiahli do volieb už 81 štátov, vrátane v RF v roku 1996.

Neochota Ruska vidieť Ukrajinu v NATO má svoju logiku. Autori NI poznamenávajú, že Moskva má dávno výhrady voči Severoatlatickej aliancii a jej rozširovaniu na východ. Lenže všetky rozhovory sa vedú diplomatickými kanálmi a Rusko žiadne agresívne plány nestavia.

National Interest poznamenáva, pre USA nastal čas nastoľovať vzťahy s Ruskom a je na to viacero dôvodov. Po prvé, Moskva sa nevzdá Krymu bez boja. Po druhé, Washington už stratil možnosť diktovať svoje podmienky iným štátom. Líderstvo Ameriky je spochybnené. Po tretie, Rusi môžu upevniť spojenectvo s Čínou, čo vyvolá nebezpečenstvo. Družba s Kremľom sa v zahraničnej politike Bieleho domu musí stať kľúčovou úlohou.

Na záver novinári amerického listu poradili Kongresu USA vystúpiť s oficiálnym vyhlásením o nerozširovaní NATO na východ, pretože to veľmi pomôže zlepšeniu vzťahu s Moskvou.

Politexpert.net, 15. 12. 2018