02.11.2022 20:08:48

Nemecko varuje Srbsko: Musíte si vybrať

Na zábere srbský prezident Vučić
Na zábere srbský prezident Vučić
(foto: Guelland/ MSC, CC BY 3.0 DE/wikimedia)


Nemecko varovalo Srbsko pred prehlbovaním vzťahov s Ruskom a upozornilo ho, že by to mohlo zmariť jeho snahu o vstup do Európskej únie, uviedol v utorok (1. novembra) nemecký vládny zdroj pre portál EURACTIV. (hlavnespravy.sk)Dva dni pred samitom o západnom Balkáne v nemeckom hlavnom meste, ktorého cieľom je posilniť vzťahy so šiestimi krajinami regiónu, vysoký predstaviteľ uviedol, že Belehrad sa musí rozhodnúť, na koho strane stojí: Moskvy alebo EÚ.

Vzťahy so Srbskom sú zložité – sú v nich svetlé aj tienisté stránky,” povedal zdroj, ktorý hovoril pod podmienkou anonymity.

Vzťahy Srbska s Ruskom sú určite súčasťou tieňa.”

Zdroj uviedol, že nemecká vláda bola napríklad prekvapená a sklamaná”, keď srbský minister zahraničných vecí Nikola Selakovič v septembri podpísal so svojím ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom dohodu, v ktorej sa dohodli na konzultáciách o zahraničnej politike.

Nemecký úradník uviedol, že nastal čas, aby srbský prezident Aleksandar Vučić vystúpil z tieňa.

Ak sa vydá na cestu do Európy, bude mať podporu, a to zo strany EÚ ako celku a nemeckej vlády,” povedal zdroj.

Ak si vyberie inú cestu, bude to mať následné dôsledky” pre budúcnosť Belehradu v EÚ, povedal úradník.

Srbsko je kandidátom na vstup do Európskej únie od roku 2012, ale jeho vyhliadky sa bez normalizácie vzťahov s Kosovom považujú za pochmúrne. Belehrad neakceptuje vyhlásenie nezávislosti väčšinovo albánskeho Kosova z roku 2008.

Napätie sa vystupňovalo v dôsledku vojny na Ukrajine, pričom mnohí Srbi sympatizujú s tradičným spojencom Ruskom.

Belehrad na pôde OSN odsúdil konflikt na Ukrajine, ale odmietol sa pripojiť k európskym sankciám voči Moskve.

Na štvrtkovom samite v Berlíne, ktorý organizuje nemecký kancelár Olaf Scholz, sa zúčastnia predsedovia vlád Albánska, Bosny a Hercegoviny, Kosova, Severného Macedónska, Čiernej Hory a Srbska, ako aj lídri EÚ.

Účastníci zo západného Balkánu majú podpísať tri dohody: o vzájomnom uznávaní dokladov totožnosti, vysokoškolských diplomov a profesijných osvedčení.hlavnespravy.sk