17.9.2020 12:03:22

Nemci sa chcú vykúpiť z amerických sankcií. Berlín je ochotný podporiť americký biznis miliardou eur, ak USA nechajú na pokoji Severný prúd 2

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
(foto: TASR-Roman Hanc)


Nemecký denník „Die Zeit“ informoval o svojich zisteniach ohľadne ponuky miliardovej investície, ktorou je Berlín ochotný podporiť americký biznis so skvapalneným plynom výmenou za to, že Američania nebudú sankciami blokovať dokončenie baltského plynovodu „Severný prúd 2“. (HSP)Dňa 5. augusta spolkový minister financií Olaf Scholz telefonicky kontaktoval amerického rezortného partnera Stevena Mnuchina, pričom ho ústne dôverne informoval o tom, že Nemecko by mohlo poskytnúť miliardovú injekciu na výstavbu špeciálnych terminálov v nemeckých prístavoch na pobreží Severného mora, cez ktoré by sa následne do Európy mohol dovážať americký skvapalnený plyn.

O dva dni neskôr, 7. augusta, Olaf Scholz potvrdil svoju ponuku aj písomne. V dôvernom liste šéfovi amerických financií Olaf Scholz upresnil, že miliarda eur z nemeckého rozpočtu by mohla byť použitá na vybudovanie dvoch prístavných terminálov – Brunsbüttel a Wilhelmshaven, cez ktoré by americkí producenti skvapalneného plynu mohli dodávať svoju komoditu do Európy.

Za svoju miliardovú injekciu v prospech amerického biznisu v Európe však spolková vláda očakáva ústretové gesto americkej strany v tom zmysle, že USA nebudú brániť dokončeniu a uvedeniu do prevádzky podmorského plynovodu „Severný prúd 2“.

Američania sa vyhrážajú sankciami všetkým firmám, ktoré sa podieľajú na komerčnom projekte „Severný prúd 2“, pričom sankcie chcú uvaliť aj na nemecký prístav Sassnitz-Mukran na baltskom ostrove Rujana (Rügen), kde sa nachádza logistické centrum projektu.

O americkej odpovedi na ponuku Olafa Scholza nie sú známe žiadne poznatky. Dá sa však očakávať, že Američania sa so svojou odpoveďou nebudú ponáhľať, nakoľko kalkulujú s tým, že Nemci sú pod dostatočne silným tlakom, aby sa sami zriekli lukratívneho biznisu s Gazpromom, k čomu ich má stimulovať aj umelo nafukovaná kampaň okolo incidentu s ruským opozičníkom Alexejom Navaľným, ktorý sa medzitým v Nemecku úspešne zotavil z údajnej otravy smrteľne jedovatým „novičokom“.


Gabriel Gačko (HSP)