04.8.2012 10:55:06

Nemci porovnali Putina s Petrom I. a udelili mu prestížnu cenu

Predseda ruskej vlády V. Putin sa stal laureátom prestížnej nemeckej ceny Die Quadriga (antický štvorzáprah), ktorá sa od roku 2003 udeľuje významným politickým, hospodárskym a kultúrnym činiteľom.
Ako píše vydanie lenta.ru s odvolávkou na noviny Suddeutsche Zeitung, organizátori sa domnievajú, že ruský premiér si „už dnes zasluhuje osobitnú kapitolu v histórii“, „podľa tradície Petra I. vykladá cestičku do budúcnosti“.
Mimochodom, kandidatúra Putina nezískala súhlas všetkých porotcov. Predstaviteľ „zelených“ James Ozdemir bol rozhodne proti a zdržal sa hlasovania. Pochybnosti vyjadrili aj dvaja zástupcovia podnikateľov, no napriek tomu hlasovali za udelenie ceny.
Slávnostný ceremoniál udeľovania Die Quadriga sa uskutoční v Berlíne 3. októbra 2011 na Deň zjednotenia Nemecka. Laureáti si preberú sošku, kópiu štvorzáprahu zdobiaceho Brandenburskú bránu a šek na 100 tisíc euro.
Doterajšími laureátmi ceny Die Quadriga sa stali prvý a posledný prezident ZSSR M. Gorbačov, bývalí kancelári Nemecka Helmut Kohl a Gerhrad Schroder, bývalý český prezident Václav Havel a šéf Európskej komisie Jose Manuel Barroso.
Evrazia.org, 10. júl 2011