21.1.2021 19:05:35

Nechal sa Navaľnyj zatknúť úmyselne sám?

„Medicínsky zázrak“ Navaľnyj
„Medicínsky zázrak“ Navaľnyj
(foto: TASR/AP-Navalny instagram)


Celý svet prebehla správa, že aktivista Alexej Navaľnyj bol po návrate do Ruska zatknutý. Štáty a politici sa predbiehajú v rozhorčení a odsúdení Ruska a Vladimíra Putina, ktorému osobne sa dáva za vinu uväznenie aktivistu. (HSP/dw/ft)K politikom, ktorí odsúdili Navaľného zadržanie a vyzývali na jeho prepustenie, sa ihneď pridala aj šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, ako aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Dôvod, prečo bol Navaľný uväznený, je však médiami dávaný do úzadia.

V auguste bol Navaľný, jeden z popredných kritikov prezidenta Vladimíra Putina, letecky prevezený do Nemecka na ošetrenie. Stalo sa tak po tom, čo mal byť otrávený pomocou nervového jedu Novičok.

Nemecko a ďalšie západné krajiny ihneď pripísali vinu za otravu Ruskej federácii. Rusko správy o údajnej Navaľného otrave odmietlo a zároveň vyhlásilo, že nevidelo nijaké dôkazy o tom, že bol otrávený, a na celom incidente akúkoľvek účasť poprelo.

Celý incident bol vo veľkom medializovaný, ale po čase sa na neho pomaly zabudlo. Teraz sa ruský aktivista vrátil do Ruska a bol deň po návrate do svojej domovskej krajiny uväznený.

Jeho zatknutie a uväznenie bolo znova medializované a vyvolalo bleskové odsúdenie západných mocností a začali sa zo strany niekoľkých členských štátov EÚ vyžadovať proti Rusku tvrdé sankcie.


Ale prečo Navaľného vlastne zatkli?

Už počas pobytu v Nemecku obvinila Ruská federálna väzenská služba Navaľného z porušenia podmienok podmienečného trestu odňatia slobody, ktorý si odpykával pre odsúdenie z roku 2014, a z vyhýbania sa dohľadu ruského orgánu trestnej kontroly.

Z článku publikovaného v britskej lekárskej publikácii The Lancet o Navaľného liečbe totiž vysvitlo, že aktivista bol prepustený z nemocnice v Berlíne už 20. septembra a že všetky príznaky jeho choroby zmizli do 12. októbra.

Ruská väzenská služba preto už minulý rok kremeľského kritika vyzvala na okamžitý návrat do vlasti a vyhlásila, že za porušenie podmienok jeho podmienečného odsúdenia na pobyt v zahraničí môže čeliť väzeniu.

Rozsudok z roku 2014 totiž obsahoval skúšobnú dobu, ktorá mala vypršať v decembri 2020. Ruské úrady uviedli, že Navaľný ako podmienku a počas tejto skúšobnej doby podliehal pravidelným osobným kontrolám u príslušníkov zákona.

Tu sa treba spýtať na dôvody, prečo sa Navaľný do Ruska nevrátil na čas, hoci už nebol hospitalizovaný a ruské orgány ho k tomu viackrát verejne vyzývali. Podmienka predsa končila už 31. decembra 2020, potom mohol byť znova úplne slobodný človek.

Prečo sa, namiesto toho, aby sa, hoci aj na otočku, do Ruska vrátil, rozhodol varovania ruskej federálnej väzenskej služby ignorovať a vrátil sa teatrálne do krajiny naspäť až v čase, keď už bolo jasné, že ho jednoducho pre porušenie podmienky zatknúť musia? Prečo asi?


Andrea Lopatková (HSP)