25.1.2017 10:29:01

“Neboli sme na Majdane a vždy sme ľúbili Trumpa!” Cirkus sa začína, prví ukrajinskí politici obracajú kabáty

“A máme to tu, ani to veľmi nebolelo.” Rusvesna priniesla včera zábavný článok o tom, ako začali ukrajinskí politici obracať kabáty.

Ukrajinská banda, ktorá ešte pred nedávnom nevedela prísť Trumpovi na meno, sa na nepoznanie zmenila. Dnes už evidentne zabudli na Banderu, Bidena, Obamu a Clintonovú a servilne sa stavajú do rady, aby mohli bozkávať Trumpovi nohy, pričom sa ešte aj navzájom predbiehajú a zúrivo šťuchajú lakťami. Tí najšikovnejší už precvičujú aj svoj jazyk, aby sa mohli v dokonalom vyjadrení úcty k novému americkému lídrovi posunúť o hnedý level vyššie.

Keďže politici súčasnej ukrajinskej garnitúry nie sú “žiadne béčka”, aby si sami mazali svoje bývalé nenávistné príspevky na sociálnych sieťach voči Trumpovi, najímajú si ako skutoční biznismeni a politici svetovej úrovne špeciálne firmy, ktoré čistia ich stopy na internete a odborníkov, ktorí im pomôžu napraviť ich poškodený “image”. A tak napríklad na ich účtoch na sociálnych sieťach prichádza k nebývalým čisteniam a posunom.

Napríklad, šéf národnej polície Vadim Trojan. Z jeho účtu zmizli príspevky o Majdane – pred Majdanom chutnučký obrázok maličkej koaly a potom pustina, znova sa príspevky objavujú až po máji 2014. Sekretár Národného investičného zvúzu Boris Ložin – pol roka vygumovaného a o Majdane ani slova, posledné príspevky sú z októbra 2013 a ďalší zápis v júni 2014. Arsen Avakov zo svojho účtu vymazal príspevok o nehanebnom  a nebezpečnom marginálovi Trumpovi, ktorý napísal v auguste 2016. Zázračne sa stratil aj príspevok Olega Ljaška, lídra Radikálnej strany, ktorý nazval víťazstvo Trumpa katastrofou. Minister kultúry Jevgenij Niščuk stiahol svoj návrh na to aby sa Džamala, víťazka Eurovízie stala “národnou umelkyňou” Ukrajiny a ďalší ukrajinský politik Vadim Denisenko pokorne stiahol svoj príspevok o štekajúcej EÚ, ktorá nechce umožniť Ukrajincom bezvízový styk.

Marina Kalininova, docentka katedry reklamy a vzťahov s verejnosťou Kyjevskej univerzity potvrdila existenciu špecializovaných firiem, ktoré sa zaoberajú budovaním image svojho klienta. V jeho mene píšu príspevky, využívajú biely i čierny trolling (inšpirovaný príkladom “bielej a čiernej mágie”). Čierny troll píše negatívne príspevky, biely troll negatívne príspevky argumentačne eliminuje a maľuje pozitívny obraz kandidáta.

Spočiatku ukrajinskí politici písali svoje príspevky sami a narobili podľa Mariny Kalininovej množstvo chýb, ktoré uvedené spoločnosti musia riešiť. Podľa toho, aký cieľ ich klient sleduje, upravujú potom špecializované agentúry celý profil klienta na sociálnych sieťach. Napríklad ešte pred nedávnom čistili kontá svojich klientov a odstraňovali náznaky sympatií k Viktorovi Janukovyčovi, ktorému ich klienti ešte pred pár rokmi vyjadrovali všeobjímajúcu lásku a podporu.

Grigorij Malenko, šéf agentúry SERM na úpravu online reputácie potvrdil, že v poslednej dobe ich agentúra získala množstvo klientov z radov ukrajinských politikov a  úradníkov. Veľmi častou požiadavkou klientov je očistiť ich účty od kontaktov s “neželanými priateľmi”, ktorí môžu poškodzovať klientovu reputáciu – agentúra SERM dokáže manipulovať aj s dátami na Google. Samozrejme, nedokáže ich vymazať, dokáže však zabezpečiť, že sa negatívne informácie, ktoré klientovi škodia, presunú až na tretiu, alebo ešte neskoršiu stranu a prvé stránky sú plné len pozitívnych informácií o klientovi.

Bežná úprava účtu klienta na sociálnej sieti a zlepšenie jeho reputácie trvá približne 3 mesiace a cena je približne 5000 dolárov za mesiac. Pre ukrajinských politikov zanedbateľná suma. Odstraňovanie negatívnych informácií sa pohybuje od 500 dolárov za správu do niekoľko desiatok tisíc dolárov, závisí od pozície klienta.

Podľa Malenka je najväčším problémom, keď si konkurencia klienta objedná čiernych trollov a tí začnú s kampaňou proti ich klientovi. Vtedy sa negatívne informácie šíria veľkou rýchlosťou a agentúra SERM musí okamžite zasiahnuť nasadením vlastných bielych trollov, ktorí naprávajú reputáciu svojho klienta a ak zistia, kto si čierny trolling zaplatil, môžu nasadiť vlastných čiernych trollov. Všetko závisí od toho, koľko dolárov chce klient do projektu vložiť.

Malenko potvrdil, že takmer každý politik na Ukrajine má svojho kostlivca v skrini, takže sa neobáva, že by jeho agentúra mala nedostatok práce. Momentálne väčšina ukrajinských politikov necháva profesionálom čistiť svoje účty a napravovať vlastnú reputáciu. Samozrejme, že veľakrát sú škody natoľko veľké, že ani renomovaní odborníci z agentúry SERM nedokážu spraviť “z nakazenej prostitútky nevinnú Snehulienku”.

Dúfajme, že Slovensko nezaspalo dobu a aj u nás už existujú podobné agentúry ako na Ukrajine. Aj slovenské politické elity a mainstreamové médiá budú musieť čoskoro vo veľkom obracať kabáty. O naše slovenské politické elity sa chvalabohu netreba obávať, mnohé z nich majú s obracaním kabátov bohaté skúsenosti, ale vari sú slovenské elity horšie ako ukrajinské, aby si služby agentúr na úpravu reputácie a zlepšenie “image” nemohli dovoliť?

hlavnespravy.sk, 25. 1. 2017