04.8.2012 10:55:06

Názor z Ruska aký asi nepoznáte

Názory novinára Alexandra Andrejeviča Prochanova v Rusku pozná asi každý. Sú totiž iné ako oficiálne. Keďže však ide o jednoznačne vzdelaného človeka možno aj vás prinútia aspoň nad nimi uvažovať.
Presne tento cieľ mal aj rozhovor, ktorý s ním urobilo rádio „Exo Moskvy“ a televízny kanál RTVi.

Vladimír Putin vystupujúc v Katyni hovoril o tom, že sa nedajú obhajovať a ospravedlňovať zločiny stalinského režimu. Skúste povedať, existuje nejaká logika vo vyhláseniach nášho premiéra a vôbec vo všetkých týchto udalostiach? (rozhovor sa nakrúcal presne v období stretnutia V. Putina a D. Tuska v Katyni – pozn. vmi) Lebo v rovnakom čase, koľký raz sa už vraciame k plagátom so Stalinovým vyobrazením, moskovský primátor Jurij Lužkov zase povedal, že v meste ich nevyvesia. Ako sa to dá chápať?
- Nijako, to sa ani nedá chápať. Putina podozrievam, že sa riadi logikou porazeného ruského štátu. V roku 1991 ZSSR utrpel strategickú porážku a od tých čias Rusko utláčajú všetkými možnými spôsobmi. Nútia ho priznávať si vinu vo všetkom – v tom, že si podmanilo Kazaň, že rukami Jermolova získalo Kaukaz, že v roku 1940 okupovalo pobaltské krajiny, že postrieľalo Poliakov, že malo Stalina, že Rusi sú národom historickej slepej ulice, že sú zlodeji a prešibanci. Rusko teda ničia ako dediča veľkého štátu a mocnosti. Smutné, že premiér tomu prihráva. Nútene alebo z vnútorného presvedčenia.

Lenže vždy tak nekonal.
- Ale už s tým začal. Pretože Katyň – to je taká história, za ktorú by sa obrovský a samostatný štát vôbec nemusel kajať a vyviňovať. Američania sa tiež neospravedlňujú za zhodenie dvoch atómových bômb na Hirošimu a Nagasaki, ale nachádzajú dôvod tohto svojho konania. A robia to tak, že Japoncov vôbec neobviňujú.

A čo Nemci, tí, ktorí sa ospravedlnili za zločiny fašizmu?
- Nemci – to je jedna úžasná krajina. Ale nechcel by som byť teraz Nemcom. Lebo ich zvalcovali pod asfalt. Spočiatku to urobili sovietske tanky, potom svetový liberalizmus.
Nemec – to je človek, ktorý má ústa zašité dratvou. Nemec sa bude priznávať ku všetkému. K holokaustu, k tomu, že mal Bismarka i Nietzeho. Nemec mal aj Wagnera! Ale nesmú ho doteraz hrať – Wagner je zakázaný v Izraeli.
Skrátka, Nemci sa musia zriekať svojej identity. Pretože nemecký romantizmus, nemecká transcendencia, mesiášstvo – to ich doviedlo k fašizmu. Celá nemecká ideológia je vystavaná na idey nemeckého romantizmu. Ak si budeme chcieť zarýpať, tak medzi Goethem a Schillerom na jednej strane a Schickelgruberom a Rosenbergom na druhej, je len neveľká vzdialenosť. Preto nám Nemci nie sú príkladom.
Samozrejme, a o tom som presvedčený, čaká nás rovnaký osud. Veď už sme sa takmer dostali do štádia, že aj nás začnú súdiť Norimberským tribunálom.

Ale no tak, veď práve Vladimír Putin vo svojich slovách odlišuje pojmy ako „zločiny stalinského režimu“ a „ruský národ“. A žiada nezamieňať si tieto významy. Veď sa dá priznať si, kajať sa z niečoho a pritom si aj ctiť svoj národ.
- Myslím, že nakoniec sa budeme musieť kajať aj za vyhnanie Poliakov z Kremľa v časoch Lžedmitrija.
Prišla sem európska armáda, ozajstná civilizácia, liberálna šľachta. A zrazu ich nejakí barbari, umazaní krpčiari z Nižného Novgorodu vyhnali. Naozaj ide o akt vandalizmu a barbarstva pretože nám neumožnili a nedovolili čo i len priblížiť sa k Európe.
Ruský národ je v depresii. Škoda, že jeho lídri nerozumejú dráme. Alebo ju len nedokážu realizovať. Puškin povedal: „Neverím v česť hráča, ani v lásku k Rusku Poliaka“ Keby bol prišiel do Varšavy a do Katyne Putin a vyslovil slová ... sme pripravení skúmať ... to by bolo skvelé.

Zdá sa, že svet neustále prekvapujeme krásnymi slovami, iné je, čo z toho máme? Veď predsa existujú pojmy ako diplomacia, záujmy štátu ...
- Máme rozvaliny roka 1991 keď zradili krajinu. A všetko čo teraz naozaj máme je okupačný režim. Aj reparácie, ktoré neustále platíme. Reálne ako ropné doláre aj ideologické, aj duchovné. Zbavujú nás zvyškov našej národnej energetiky.
Katyň treba skúmať, rozumiete? Téma Katyne nesmie byť tabuizovaná ako téma holokaustu. Holokaust tiež treba skúmať.
A nech naši poslanci z „Jednotného Ruska“, ktorí sa mlátia do hrude ako vlastenci, napríklad neembargujú výskum takej problematiky ako je holokaust. Pretože holokaust s miliónmi povraždených ľudí je len jedna téma. Ale holokaust ako jav slúžiaci na utláčanie, na využívanie a vykorisťovanie celých kontinentov, tak to je iná história. To treba skúmať, to je zaujímavé. Skúmať treba aj komerčný efekt holokaustu, politický aspekt holokaustu, technológie.

A Katyň?
- Rovnako! Napríklad, práve sme sa priznali, že sme postrieľali tých dôstojníkov. A basta. Za toto priznanie budeme platiť večné reparácie – duchovné ..., akékoľvek. Rovnako ako dnes platíme „Pribaltike“. Tomu, kto likviduje hroby našich vojakov, kto ospevuje fašizmus. Všetko je to následok nášho priznania sa k vtrhnutiu do týchto krajín.

Nerozumiem. Veď existuje rozkajanie sa. Aj v náboženstve. Aby sa ďalej žilo ľahšie, inak.
- No dobre, napríklad Židia. Ako často ste počuli o ich akte rozkajania sa? Ako často sa Židia kajali? Kajali sa Mojžišovi potomkovia za to, že ako zišiel z hory Sinaj mu zlikvidovali tretinu národa?

x x x

Moderátorka: Teraz sa odpojíme a urobíme si menšiu prestávku.
- No vidíte ..., práve tu ... a teraz vzniká pauza. V najzaujímavejšej časti.
Moderátorka: Samozrejme. Neviem, či sa k tejto téme ešte vrátime, uvidíme o minútu.

x x x

Aby sme nejako ukončili danú tému, zmenil sa váš vzťah k Putinovi po jeho návšteve Poľska?
- Vzťah k nemu som si nezmenil po návšteve Poľska, ale už v časoch ako uchránil ruskú štátnosť počas „čečenskej vojny“, ale nenaštartoval rozvoj Ruska a preto ho odsúdil na útlak a spopolnenie. V tomto momente som si ho zmenil. A teraz? Po návrate z Katyne už zostáva sebou samým. Putin do Katyne sa zhoduje s Putinom po návrate z Katyne.

Začiatkom nášho rozhovoru sme naznačovali, že primátor Lužkov predsa len vyvesí plagáty so Stalinovým vyobrazením. Čo vy na to?
- Iba, že je to zaujímavé. Niekto ľudí zaviedol do tejto pasce a v priebehu dvoch mesiacov ich trápi otázkou – zavesiť, či nezavesiť? Vycapia Stalina, či nie? Vzdá sa Lužkov alebo odolá? Aký úžasný a na ničnehodiaci sa piár.
Prečo tu však nie je to hlavné, diskusia, či bude na prehliadke „prítomný“ aj generalisimus Stalin, ktorý je hlavným architektom víťazstva?
V Rusku je 58 percent stalinistov a teda aj v tomto boji ide o víťazstvo. Zdá sa mi, že aj tí, ktorí organizujú tento hrdý sviatok, majú záujem na prítomnosti čo i len nepatrného množstva Stalinových vyobrazení. Obyčajných vojnových reprodukcií, nie nejakých umeleckých diel.
Lenže to, čo sa nám chystajú predstaviť 9. mája bude naozaj čudné. „Prítomnosť“ Stalina by aspoň kozmeticky vyrovnala pocit neproporcie, že na Červenom námestí defilujú „natovské“ vojská za účasti ruských kontingentov.
Viete v čom je absurdnosť? Sovietsky zväz v roku 1945 zvíťazil a o tom niet pochýb. Zvíťazil, a tiež je to nespochybniteľné, v spojenectve c Veľkou Britániou, USA a Francúzskom. Potom v roku 1991 títo spojenci porazili Sovietsky zväz. Víťazom vo vojne so ZSSR je teda zoskupenie NATO.
V roku 1991 sa rozbitím ZSSR zrealizovali aj všetky Hitlerove ciele. Plán Barbarossa sa naplnil - nastalo oddelenie území, zničenie rozvojového potenciálu, zničenie armády, vojensko-priemyslového komplexu, na minimum sa znížil podiel ruského obyvateľstva. V roku 1991 sa teda zrealizovali všetky plány Wilhelma Keitela. Tohtoročná vojenská prehliadka sa tak v podstate stáva prehliadkou víťazov, po ktorej túžil už Hitler v roku 1941 a ktorú chcel uskutočniť hneď po pokorení Moskvy.
Bežný človek asi nedokáže úplne odhaliť túto zakrývanú schému. Lenže cíti, že čosi tu nesedí. Natovské kontingenty prejdú Červeným námestím, po svätom ruskom chráme. Toto mu je naozaj podozrivé. Ak by však organizátori pridali ku koloritu aj niekoľko Stalinových portrétov, klamstvo by bolo nielen kompletné, ono by sa aj podarilo.
spracoval Vladimír Mikunda, krátené

Originál: http://www.echo.msk.ru/programs/personalno/669729-echo/