23.10.2020 18:09:43

NATO vybuduje kozmické centrum v Nemecku na americkej vojenskej základni

Americká letecká (vojenská) základňa Ramstein
Americká letecká (vojenská) základňa Ramstein
(foto: Ralph Orlowski/Getty Images)


NATO vybuduje ďalšie „mierumilovné“ stredisko. Ministri obrany členských krajín aliancie v priebehu videokonferencie dnes rozhodnú o vybudovaní nového kozmického strediska v Nemecku, ktoré sa bude nachádzať na americkej vojenskej základni Rammstein. Číže o mierovom smere činnosti daného kozmického strediska niet pochýb. Túto povzbudzujúcu novinku svetu oznámil šéf NATO Jens Stoltenberg. (zemavek.sk)„Očakávam, že dosiahneme dohodu o vytvorení nového kozmického centra na vojenskej základni Rammstein v Nemecku. Vznikne tak centrálne stredisko pre zabezpečenie operácií NATO prostredníctvom prostriedkov spojov a zhromažďovania satelitných údajov, analýzy informácií o potenciálnych hrozbách pre naše družice a pre koordináciu našich aktivít v tejto pre nás kľúčovej sfére,“ zdôraznil šéf NATO.

Jens Stoltenberg tiež podčiarkol, že aliancia sa nesnaží o rozmiestnenie zbraní vo vesmíre, ale chce iba zabezpečiť bezpečnosť svojich družíc. Varoval tiež pred „ruskou a čínskou hrozbou“ pre družice NATO, pretože, ako podotkol, „Moskva a Peking pracujú na výrobe vojenských prostriedkov, ktoré sú schopné znefunkčniť, oslepiť alebo zničiť družice na obežnej dráhe.“

Niektoré európske média, v tejto súvislosti pripomenuli, že informácie o plánoch NATO o otvorení kozmického strediska na americkej vojenskej základni Rammstein, sa dostali na verejnosť ešte vlani, v októbri. Ako prvé ich zverejnila nemecká informačná agentúra DPA. V júni 2019, ministri obrany členských krajín NATO, schválili vojensko-kozmickú koncepciu aliancie.

Ako vtedy vyhlásil šéf NATO Jens Stoltenberg, jej cieľom je „monitorovanie vesmírneho priestoru, ochrana komunikácií a zisťovanie štartov rakiet.“ Zdôraznil, že nejde o militarizáciu vesmírneho priestoru. A prirodzene týmto tvrdeniam, ako aj ubezpečeniam o mierumilovnom a neagresívnom charaktere NATO, môžeme bez obáv veriť. Však?


 

Zdroje:

1. Ramstein Air Base to host new NATO space center, Defence News, 21.10.2020

2. NATO plans new space center in Ramstein, Germany, Deutsxhe Welle, 19.10.2020

3. FOR THIS. Jens Stoltenberg: European NATO countries and Canada to increase defense spending, Polisch News, 21.10.2020

4. NATO to set up new space center amid China, Russia concerns, Star Tribune, 20.10.2020


Eugen Rusnák (zemavek.sk)