10.2.2020 14:20:07

NATO má v Európe najväčšiu popularitu v Poľsku. Aj tam viac ako polovica ľudí neverí, že by USA pomohli v prípade konfliktu s Ruskom

Známa reportérka
Známa reportérka
(foto: zdroj:slobodnyvyber.sk)


Česká novinárka Tereza Spencerová v jednom zo svojich komentárov na portáli iPrima.cz informovala o výsledkoch prieskumu amerického Pew Research Center. Podľa PRC sa oddanosť voči NATO líši štát od štátu. (HSP)„Najlepší imidž má NATO v Poľsku a Litve, kde mu fandí 82 percent obyvateľov, ale napríklad v Nemecku a vo Francúzsku už toto číslo klesá pod polovicu, pričom od roku 2007 pokleslo o 22 percentuálnych bodov,“ informuje Spencerová a dodáva, že v Turecku má NATO podporu iba u 21 percent občanov, pričom viac ako polovica vníma negatívne alianciu aj v Grécku.

Novinárka ďalej dodáva, že 60 percent Američanov si myslí, že by NATO malo vojensky zasiahnuť na pomoc členskému štátu, ak by ho napadlo Rusko, na druhej strane, viac ako polovica Francúzov vojnu proti Rusku, len kvôli obrane člena NATO, odmieta.

V Nemecku dokonca odmietajú väčšinovo bojovať vôbec. „Paradoxne ani polovica inak „nadšených“ Poliakov neverí, že by USA prišli na pomoc, ak by Rusko na niekoho zaútočilo,“ komentuje Spencerová.

V závere novinárka dodáva, že Pew Research Center sa v 33 krajinách zameralo aj na popularitu Ruska a ruského prezidenta Vladimira Putina osobne. Tento prieskum ukázal, že najlepšie pozície má Rusko v Bulharsku (73 percent), na Slovensku (60 percent) a na Filipínach (54). K 50 percentám sa blíži napríklad ešte Indii. U našich susedov, v Českej republike, Rusko pozitívne vníma 34 percent opýtaných.

 

HSP