04.8.2012 10:55:06

NASA na Mesiac s technológiami ZSSR

Americká spoločnosť Aerojet, zaoberajúca sa technickým zabezpečením NASA, si možno kúpi od Ruska staré raketové motory.
Podľa dnešnej americkej tlače využívať sa budú na fungovanie Medzinárodnej kozmickej stanice. Konkrétne vraj ide o 40-ročné motory NK-33, určené na sovietsky "Mesačný" program. Ukončený bol po roku 1970 napriek tomu, že ZSSR by technicky zvládol vysadiť kozmonautov na túto obežnicu Zeme. A tak boli desiatky motorov zakonzervované.
Predstavitelia Aerojet-u priznali, že testy týchto sovietskych motorov ich absolútne uspokojili. Teraz vraj prebiehajú konzultácie okolo prípadného predaja. Cena kontraktu je zatiaľ neznáma.
Akú cenu majú staré sovietske motory pre Američanov sa dá odvodiť aj z vyjadrení expertov.
- Motory sme mali vždy dobré, povedal Pavel Zolotarev, zástupca riaditeľa Inštitútu USA a Kanady. – Dnes im treba len dodať súčasnú elektroniku a budú pripravené na let.
Podstata problému Američanov je v tom, že ich program bol postavený na motoroch opakovaného využitia. Lenže čas ukázal jeho menšiu efektivitu oproti ruskému programu predovšetkým jednorazových motorov.
Vojenský expert Vladislav Šurigin doplnil, že – Američania si už dávno kupujú motory, ktoré využívame na raketových nosičoch „Proton“. A že na tomto predsa nie je nič divné keď aj medzinárodní experti považujú sovietske motory za najlepšie na svete.
Expert Rady vonkajšej i obrannej politiky Ruska Alexander Mordovin naznačuje, že – netreba tu hľadať žiadnu politiku. Pre Američanov je to len kontrakt vychádzajúci z logiky „načo vymýšľať opičku ak mi už sedí v klietke“? Načo teda utrácať na program vývoja niečoho stovky miliárd dolárov ak si to potrebné kúpim za desiatky, maximálne stovky miliónov dolárov?
Alexander Mordovin dodal, že tento kontrakt bude výhodný aj pre Rusko. – Ak je objednávka, budú peniaze. A tie zase pomôžu aerokozmickému priemyslu. Niet tu žiadneho ohrozenia národnej bezpečnosti. Naopak, pomôžeme tým rozvoju svojho priemyslu.
- Ide o pravý dôkaz, že Američania chcú „liezť“ na Mesiac, presvedčený je prvý viceprezident Akadémie geopolitických štúdií Konstantin Sivkov. – Surovín je na Zemi nedostatok a oni sú vážne rozhodnutí ťažiť ich z vnútra našej prirodzenej družice. Hoci nie je isté, či sa im to podarí! Dodáva tiež neočakávaný predpoklad. – Ak chcú na to využiť štyridsaťročné sovietske motory, logicky, za takmer pol storočia sa neveľmi pohli v týchto technológiách.
Myšlienky o „vysokánskej úrovni sovietskej vedy a techniky“ rozvíja ďalej. – Ide o to, že USA a všeobecne Západ sú „civilizáciou balíčkov“. Povedané inými slovami, upriamením sa na vonkajšok dokážu všetko pekne podať, avšak vnútornou kvalitou zaostávajú za sovietskou technikou. A aerokozmickej oblasti sa to týka predovšetkým.
U nás to bolo vždy naopak. Obal dobre, že nie z toaletného papiera, avšak vnútri úžasná kvalita.
Zdá sa, že ešte aj dnes nie sme na tom s aerokozmickým priemyslom zle. Po pätnásťročnej ľahostajnosti k našim vedcom ich teraz zase musíme podporiť a vytvoriť im nevyhnutnú vedeckú základňu. To bude náš výpad do 21. storočia. V oblasti, ktorá má prvoradú budúcnosť.
-vmi-, podľa izvestia.ru 31. marec 2010