04.8.2012 10:55:06

Nanotechnológie v Rusku akcelerujú

Predstaviteľ „Rosnano“ Anatoolij Čubajs sľubuje, že Rusko opäť dokáže obsadiť vedúce pozície vo svete v oblasti laserových technológií, s ktorými sa ako prví predstavili sovietski fyzici.
Počas 3. medzinárodného fóra RUSNANOTECH 2010 pripomenul, že laser vytvorili v roku 1964 sovietski fyzici Prochorov a Basov, ktorí za to získali aj Nobelovu cenu. A dnes, že využitie lasera umožňuje skokové efekty v mnohých hospodárskych odvetviach.
- Nanotechnológie majú podľa nášho názoru kolosálnu perspektívu, - povedal Čubajs a doplnil, že v týchto dňoch bola podpísaná dohoda s APG Photonics na postavenie výroby vláknových laserov.
x x x
S využitím nanotechnológií vytvoria projektové spoločnosti „Rosnano“ desiatky liekov, ktoré budú na trhu už v roku 2015.
- Sme presvedčení, že k roku 2015 budú (13 projektových spoločností „Rosnano“ v oblasti medicíny a farmaceutiky – pozn. red.) schopné vytvoriť desiatky nových predajných liekov... Nehovorím o vedecko-výskumných prácach, nehovorím o základnom a dokonca ani o aplikovanom výskume. Hovorím o tých produktoch, ktoré si spotrebiteľ bude môcť kúpiť na trhu, povedal Čubajs.
Predstavenstvo „Rosnano“ k novembru 2010 schválilo investície na 93 vysoko technologických projektov v celkovej hodnote okolo 300 mld. rubľov.
RIA Novosti 3. november 2010 (-vmi- upravované)