20.9.2020 21:33:46

Najväčší venezuelský supertanker prešiel pod ruskú vlajku, USA ho nebudú môcť skonfiškovať ani zadržať

Na snímke ropný tanker Stena Impero
Na snímke ropný tanker Stena Impero
(foto: TASR/AP-Dan Rosenbaum)


Venezuela odovzdala Rusku svoj najväčší supertanker triedy VLCC (Very Large Crude Carrier) s výtlakom 320,8 tisíc ton. Supertanker „Ayacucho“ bol ešte v máji premenovaný na „Maxim Gorkij“ a zároveň bol zaradený do registra ruských obchodných lodí. (HSP)Ruský supertanker „Maxim Gorkij“ v súčasnosti vedie trojku najväčších ruských tankerov, do ktorej patria tiež tankery „Kola“ (309 tisíc ton) a „Umba“ (300 tisíc ton). Informáciu potvrdil okrem viacerých ruských denníkov aj portál marinetraffic.com.

Transferom venezuelského supertankera pod ruskú jurisdikciu boli neutralizované eventuálne pokusy USA o jeho zadržanie či dokonca konfiškáciu. V júli minulého roka sa Američania pokúšali o zadržanie iránskeho supertankera „Grace 1“ pri brehoch Gibraltáru. Americké ministerstvo spravodlivosti vtedy vydalo príkaz Britskému kráľovskému námorníctvu na zadržanie a konfiškáciu iránskeho obchodného plavidla. Poukázalo na údajný „protiprávny prienik do amerického finančného systému s cieľom podpory nezákonných dodávok z Iránu do Sýrie“.

Svojvoľné a protiprávne konanie anglosaských úradov a ich ozbrojených zložiek vtedy museli riešiť iránske revolučné gardy, ktoré recipročne zadržali vo vodách Hormuzského prielivu pri Perzskom zálive, plaviaci sa pod britskou vlajkou. Londýn sa pohoršoval, že išlo o protizákonnú odvetu, avšak nakoniec bol pod tlakom okolností donútený k prepusteniu iránskeho tankera.

Ruský supertanker „Maxim Gorkij“ je teraz pod ochranou ruskej vlajky. Takže akýkoľvek pokus o jeho zadržanie či konfiškáciu zo strany Američanov alebo Britov by bol kvalifikovaný ako akt agresie voči Rusku, ktoré disponuje dostatočne účinnými prostriedkami na ochranu svojich obchodných plavidiel.


Gabriel Gačko (HSP)