10.10.2018 12:31:41

Najostrejšie reakcie našich proamerických politikov na Dankove vyhlásenia o zrušení protiruských sankcií

Predseda parlamentu a šéf vládnej SNS, Andrej Dnako, počas víkendu mnohých prekvapil slovami, že nezmyselné ekonomické sankcie EÚ proti Ruskej federácii už nebudú mať dlhé trvanie. Takéto vyjadrenie, ale vyvolalo vlnu nevôle v radoch proamerických slovenských opozičných (v niektorých prípadoch aj koaličných) politikov, ktorí sú toho názoru, že Dankova iniciatíva za normalizáciu vzťahov s Ruskom je v rozpore s oficiálnou zahraničnou politikou našej krajiny.

Ostrú reakciu na Dankov výrok publikoval štátny tajomník ministerstva obrany Róbert Ondrejcsák, ktorý je druhým mužom rezortu vedeného ministrom Gajdošom (nominantom SNS).

Dlhoročný kritik Ruska Ondrejcsák uvádza: “Rusko predstavuje najvážnejšiu bezpečnostnú hrozbu pre Európu, vrátane SR. Od roku 2014 podkopalo základné piliere európskej bezpečnosti, vojenskou inváziou na Ukrajine a ilegálnou anexiu Krymu.”

Rusko podľa neho odvtedy vedie voči nám a našim najbližším spojencom hybridnú vojnu, chemickým útokom na britskej pôde, kybernetickým útokom v Holandsku, nepriateľskou propagandou a dezinformačnou kampaňou. “Európska únia a NATO na nepriateľské kroky a hrubé porušenie medzinárodného práva reagovali ekonomickými sankciami, ktoré vznikli na základe konsenzu členských štátov, vrátane Slovenska.”

“Keďže Moskva pokračuje v nepriateľskej politike, nič neodôvodňuje zrušenie sankcií. Na Slovensku dlho existuje široký konsenzus o zahraničnej a bezpečnostnej politike. Vyjadrenia predsedu NR SR túto jednotnú a oficiálnu zahraničnopolitickú líniu narušujú.”

Základným strategickým záujmom Slovenska je podľa neho západné ukotvenie a harmonizácia politík s našimi najbližšími spojencami v NATO a EU. “Rusko nie je našim spojencom ani hodnotovo a ani politicky. Práve naopak,” napísal ostré slová štátny tajomník rezortu obrany.

 
Následne dodal, že z Danka sa môžeme smiať pre jeho lásku k falošným hodnostiam a titulom, rétorické “schopnosti,” či podivné politické premety. Realitou však podľa jeho názoru je, že tento človek je mimoriadne nebezpečný. “Svojimi výletmi do Ruska a činnosťou jeho ľudí v bezpečnostných štruktúrach vážne ohrozuje povesť Slovenska a naše postavenie medzi spojencami. Ak si chce Danko napĺňať svoje rusofilné sny, tak nech to robí ako súkromná osoba a nie ako predseda Národnej rady Slovenskej republiky.”

Priateľov si vyberáme, upozorňuje Klus

Aj opozičný poslanec Martin Klus (SNS) uviedol, že priateľov si vyberáme. “Na úvod, jedno dôležité ubezpečenie všetkým občanom. Medzi tými mojimi nie je nik, kto by sa aktívne spolupodielal na anexii územia susednej krajiny, resp. jej destabilizácii natoľko, že si to doposiaľ vyžiadalo viac ako desaťtisíc ľudských životov. Považujem za neuveriteľné, že jeden z koaličných partnerov si vystačí len s kritikou iného, pri porušovaní tak zásadnej veci, akou je trvalá a predvídateľná zahraničnopolitická orientácia Slovenska. Pre mňa je to ďalším neklamným dôkazom, že už včera bolo neskoro, aby skončila.”

Rušenie sankcií nebude na programe, tvrdí Cséfalvayová

Proti zrušenie sankcii voči Rusku vydala stanovisko aj predsedníčka Zahraničného výboru NR SR Katarína Cséfalvayová.

„Rusko používa neprijateľné nástroje hybridnej vojny. Nehovoriac o trvajúcej okupácii Krymu, destabilizácii východnej Ukrajiny. V tejto situácii sú vyjadrenia o potrebe zrušiť sankcie voči Ruskej federácii v rozpore s oficiálnou líniou slovenskej zahraničnej politiky, aj Bezpečnostnou stratégiou SR, ktorá bola schválená vládou a jasne hovorí o tom, že jedným z najvážnejších porušení medzinárodného poriadku je narušenie zvrchovanosti a územnej celistvosti štátu, čo sa stalo v prípade anexie Krymu,“ vyhlásila pre agentúru SITA Cséfalvayová (viac v článku).

„Na základe správania sa Ruskej federácie je len logickým dôsledkom, že sme sa pripojili a trváme na spoločných sankciách EÚ. Ich rušenie jednoducho nemôže a nesmie byť vzhľadom na agresívne správanie sa Ruska na programe dňa,“ dodala.

 

Sankcie nebudú mať dlhé trvanie

“Myslím si, že ekonomické sankcie uvalené voči Rusku nebudú dlho trvať a musíme mať s takouto veľmocou dobré a korektné vzťahy,” vyhlásil v sobotu líder SNS a predseda parlamentu Andrej Danko.

Dodal, že Rusko naďalej ostáva jedným z dôležitých obchodných a investičných partnerov Slovenska mimo EÚ. “Energetika, obchod, investície, cestovný ruch a spoločné projekty s regiónmi Ruskej federácie sú témy, o ktorých budeme rokovať v Turecku na Samite predsedov euroázijských štátov,” poznamenal.

“Teším sa na stretnutie s predsedom Štátnej dumy Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie Vjačeslavom Volodinom, ktorého považujem za svojho priateľa.”

Následne v pondelok ďalším príspevkom Andrej Danko dodal: “Je mi veľmi ľúto, že vzťahy medzi EÚ a Ruskom sú stále napäté, pretože tento samit, na ktorý sme cestovali do Turecka, sa mal konať v Bratislave.”

Ministerstvo zahraničných vecí po stretnutí Danko-Volodin: SR je v otázke sankcií proti Rusku v súlade s EÚ

Za oficiálnu zahraničnú politiku SR zodpovedá vláda, konkrétne ministerstvo zahraničných vecí, pričom pozícia štátu v súvislosti so sankciami proti Rusku zostáva v súlade s Európskou úniou. Pre TASR to uviedol hovorca ministerstva Boris Gandel v reakcii na pondelkové stretnutie predsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS) so šéfom ruskej Štátnej dumy Viačeslavom Volodinom, ktorý sa nachádza na sankčnom zozname EÚ.

“Zavedenie sankcií EÚ voči Ruskej federácii bolo vyvolané porušením medzinárodného práva zo strany Moskvy v roku 2014. Akákoľvek zmena tohto postoja je podmienená iba dôsledným napĺňaním litery a ducha Minských dohôd zo strany Ruskej federácie,” zdôraznil hovorca slovenského ministerstva zahraničných vecí. Zároveň dodal, že pracovné cesty predsedu parlamentu sú plne v kompetencii Kancelárie NR SR.

Danko sa stretol s Volodinom v pondelok počas tretieho parlamentného summitu eurázijských krajín v tureckej Antalyi. Išlo o ich štvrté stretnutie na oficiálnej úrovni, pričom Danko už pred cestou do Turecka nazval Volodina svojím osobným priateľom.

Predseda slovenského parlamentu v Antalyi kritizoval sankcie proti Rusku, okrem iného aj preto, že zabránili zorganizovaniu eurázijského summitu v Bratislave. Volodinovi totiž sankcie znemožňujú vstup na územie EÚ. Danko však má podľa vlastných slov prísľub zo strany Ruska a Južnej Kórey, ktorí sú iniciátormi eurázijských summitov, že v prípade skončenia sankčného režimu sa bude môcť stretnutie eurázijských parlamentných lídrov konať v Bratislave.

HSP, 10. 10. 2018