26.2.2018 07:58:51

Nadežda Savčenková: „V priebehu niekoľkých rokov dôjde k veľkej vojne, ktorá postihne nielen Ukrajinu a Rusko, ale i ďalšie európske krajiny“

Kontroverzná ukrajinská politička a poslankyňa Najvyššej rady Ukrajiny Nadežda Savčenková v relácii domácej televíznej stanice ZIK vyhlásila, že v priebehu niekoľkých rokov dôjde k veľkej vojne, ktorá postihne nielen Ukrajinu a Rusko, ale i ďalšie európske krajiny.

Povedala, že mierová misia OSN nedokáže vyriešiť ozbrojený konflikt na  Donbase. Domnievala sa, že medzinárodné spoločenstvo neuzná Krym za ruské územie a polostrov ešte dlho bude mať štatút anektovaného územia.

„Myslím si, že existujú dva možné varianty. Prvá možnosť. Do štyroch – maximálne do piatich rokov nás čaká vojna, v ktorej sa znova budú meniť hranice Ukrajiny a Ruska a čiastočne aj Európy a Ukrajina, bohužiaľ, bude vojenským polygónom,“ uviedla.

„Druhá možnosť – je to zmena moci na Ukrajine, zmena moci v Rusku a ďalšie nepredvídateľné scenáre. V každom prípade viem, že Donbas a Krym to je Ukrajina a že budeme brániť svoje územie,“ podčiarkla Savčenková.

Ukrajinské média v tejto súvislosti pripomenuli, že Savčenková, ktorá oznámila svoj zámer kandidovať na funkciu prezidenta a už začala zbierať finančné prostriedky na volebnú kampaň, sa snaží pritiahnuť pozornosť médií a verejnosti svojimi kontroverznými vyhláseniami o vojne na Donbase, o možnej vojne v Európe a pod. Snaží sa prepisovať aj svetové dejiny. V rozhovore pre ukrajinskú televíznu stanicu NewsOne vyhlásila, že v 4.-5. storočí nášho letopočtu Ukrajinci sa vyprofilovali, ako samostatná národnosť.

HSP, 26. 2. 2018