14.3.2018 17:00:19

Náčelník Generálneho štábu hovorí o úmysle Spojených štátov udrieť na Damask

Podľa slov Valerija Gerasimova militanti sa chystajú zinscenovať použitie chemických zbraní proti civilnému obyvateľstvu zo strany vládnych vojsk, aby ho mohli zneužiť ako zámienku na útok.

Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Ruskej federácie, prvý námestník ministra obrany Ruskej federácie Valerij Gerasimov oznámil, že Spojené štáty majú v úmysle udrieť na vládne štvrte v Damasku, pričom chcú ako zámienku zneužiť provokáciu militantov vo Východnej Ghúte

"Máme spoľahlivé informácie o tom, že militanti sa chystajú zinscenovať použitie chemických zbraní proti civilnému obyvateľstvu zo strany vládnych vojsk," povedal. "Za týmto účelom boli na niekoľko miest vo Východnej Ghúte dovezené z okolia skupinky žien, detí a starcov, ktorí majú za úlohu predstierať, že sú obeťami chemického incidentu."

Podľa slov generála na miesto už dorazili aktivisti Bielych heliem a filmári s aparatúrou na satelitný prenos videozáznamu.

Ako dôkaz Gerasimov uvádza, že v obci Aftris, ktorú vládne sily vyčistili od teroristov, bolo nájdené laboratórium na výrobu chemických zbraní.

Po uskutočnení provokácie sa Washington chystá obviniť Damask z použitia chemických zbraní a predložiť "dôkazy" o hromadných obetiach z radov civilného obyvateľstva, ktoré zavinila sýrska vláda a "ruské vedenie, ktoré ju podporuje". Ako odvetné opatrenie potom USA plánujú bombami a raketami zaútočiť na vládne štvrte sýrskeho vládneho mesta, kde sa v súčasnosti nachádzajú ruskí vojenskí poradcovia, predstavitelia Centra pre zmierenie znepriatelených strán a príslušníci vojenskej polície.

Minulý týždeň námestník ministra zahraničných vecí Sýrie Faisal al-Mekdad oznámil, že vo Východnej Ghúte vzbúrenci pripravujú inscenáciu chemického útoku. Podľa jeho slov sa príslušníci teroristického zoskupenia Tahrir al-Sham (teroristická organizácia, ktorá je v Ruskej federácii zakázaná) chystajú obetovať na tento účel niekoľko žien a tak podporiť rozšírenie falošnej informácie.

Veľvyslanectvo Ruskej federácie v Slovenskej republike, 14. 3. 2018