20.1.2019 18:57:14

Na Ukrajine našli dôkazy streľby snajperov po „majdanovcoch“

Ukrajinský portál „Strana“ uverejnil výsledky vlastného vyšetrovania, založené na fotografiách a videomateriáloch. Jeho fakty hovoria, že na Majdane po protestujúcich nestrieľali špeciálne policajné jednotky Berkut, ale snajperi, ktorí sa nachádzali na horných poschodiach susedných budov.

Konkrétne sa vyšetrovanie týka účastníka „euromajdanu“ Bielorusa Michaila Žiznevského, ktorý zomrel 22. 1. 2014 počas nepokojov na ulici Gruševského. Kyjevské úrady práve z jeho smrti obvinili členov „Berkuta“ pri protestoch, do ktorých sa zaplietol aj Žiznevskij.

„Strana“ poukazuje na to, že príčinou smrti Žiznevského bolo strelné zranenie hrudníka s poškodením aorty v oblasti srdca a pľúc. Z videomateriálov vyplýva, že dráha strely v tele išla zľava napravo a zhora nadol. Lekári potvrdili, že streľba po Bielorusovi sa viedla buď zhora alebo keď sa naklonil.

Z materiálov, ktoré sa z toho dňa zachovali, „Strana“ zistila, že Žiznevskij mal motorkársku prilbu a že mal pri sebe štít a palicu (asi basebollovú). Portál našiel tohto aktivistu „euromajdana“ na video a našiel aj moment jeho zabitia, z ktorého obvinili „berkutovcov“.

Uvádza, že Žiznevskij uskutočnil pri autobuse dva hody nejakých predmetov smerom na ochrancov práva, pohrozil im palicou, po čom sa začal presúvať smerom za rám zhoreného autobusu. Práve v tom momente sa dostal do „mŕtvej zóny“, kde ho berkutovci nemohli nijako zasiahnuť. Napriek tomu sa však zjavuje dymový výbuch, Žiznevského prilba padá na zem – pravdepodobne ide o moment, kedy ho zabili.

„Berkutovci stáli dole oproti autobusu. Z ich pozície nijako nebolo možné Žiznevského trafiť, maximálne ak odrazenou strelou. Avšak charakter trasy strely v tele jasne preukazuje: výstrel smeroval zľava napravo a zhora nadol. No a keďže naľavo má kostru autobusu, tak priamy zásah sa zo strany „berkutovcov“  nijako nedal dosiahnuť. Avšak z balkóna na ulici Gruševského mohol byť výstrel jednoznačne uskutočnený,“ píše „Strana“.

No a z tohto faktu sa dá jednoznačne usúdiť, že na protestujúcich „majdanovcov“ strieľali snajperi, ktorí sa rozmiestnili na susedných budovách. „Strana“ tak dospela k záveru, že „berkutovci“ nemali so smrťou Žiznevského nič spoločné.     

Podľa vz.ru, 20. 1. 2019