21.2.2019 19:07:47

Na Slavíne bude pamätná pripomienka Dňa obrancov vlasti RF

Na návšteve RCVK 20.2.2019 sme sa dozvedeli o chystanej pamätnej pripomienke Dňa obrancov vlasti, ktorá sa uskutoní v piatok 22.februára 2019 o 11:00 hod na Slavíne v Bratislave. Prirodzene že sú k pripomienkovej akcii pozvaní všetci členovia Slovensko-ruskej spoločnosti, ktorí môžu v tom čase prísť.

Pridávame článok, ktorým sme oznamovali tento deň na stránkach webu už v minulosti (redakcia)


23. február – Deň obrancov vlasti

Dnešný deň sa v Rusku slávi ako Deň obrancov vlasti. 
Oficiálne sa tento sviatok zjavil v roku 1922 – vtedy sa nazýval Dňom Červenej armády. Neskôr v ZSSR to bol celonárodný sviatok – Deň Sovietskej armády a vojenského námorníctva. Po rozpade Sovietskeho zväzu ho premenovali na Deň obrancov vlasti. 
V tento deň prebiehajú sviatočné podujatia po celej krajine. V Moskve sa to začína položením vencov a kvetov k hrobu neznámeho vojaka pri Kremeľskej stene. Večer sa v mnohých ruských mestách uskutoční sviatočný ohňostroj. 
Pre niektorých ľudí zostal 23. február dňom mužov slúžiacich v armáde, alebo v nejakých iných silových štruktúrach. Väčšina občanov Ruska a krajín bývalého ZSSR naozaj považuje Deň obrancov vlasti za deň skutočných mužov – obrancov v najširšom zmysle slova. Nedávny sociologický prieskum Home Credit and Finance bank ukázal, že Rusi tento sviatok stále vnímajú ako spoločný mužský a iba 17 percent považuje 23. február za profesionálny sviatok vojakov. 
Podľa Hlas Ruska, 23. február 2011

redakcia