08.5.2020 12:50:59

Na leteckých prehliadkach sa v 47 ruských mestách zúčastní takmer 600 lietadiel a vrtuľníkov

Útočné lietadlá Su-25 pri generálke na minuloročné oslavy. Pohľad spod Pamätníka Mininovi a Požarskému
Útočné lietadlá Su-25 pri generálke na minuloročné oslavy. Pohľad spod Pamätníka Mininovi a Požarskému
(foto: Sputnik/Alexander Vilf)


Slávnostná vojenská prehliadka pri príležitosti 75. výročia víťazstva nad fašizmom v Rusku, ktorá sa mala uskutočniť zajtra, 9. mája, bola kvôli pandémii koronavírusu odložená a  podľa predbežných informácií sa uskutoční 3. septembra, pri príležitosti 75. výročia úplného ukončenia Druhej svetovej vojny. Letecká prehliadka 9. mája sa však v Rusku bude konať. V 47 mestách sa na nej zúčastní takmer 600 lietadiel a vrtuľníkov. (HSP)Najviac strojov (75 lietadiel a vrtuľníkov) v priebehu 5 minút preletí nad hlavným mestom krajiny. Druhým mestom, podľa počtu účastníkov prehliadky, bude Rostov na Done (45 strojov), na treťom mieste bude Petrohrad a Chabarovsk (po 30 strojov), ďalej nasledujú: Sevastopoľ (29), Jekaterinburg (22), Vladivostok (21), Kaliningrad (20), Tver (18), Murmansk a Kerč (po 17 lietadiel a vrtuľníkov), atď. Celkovo diváci počas prehliadok v celej krajine uvidia 597 strojov.

Nad Červeným námestím v Moskve zajtra o 10. hodine ráno vo výške 300 až 500 metrov preletí 55 lietadiel v rýchlosti 500 km/hod. a 20 vrtuľníkov vo výške 150 metrov a v rýchlosti 200 km/hod. Letecké stroje odštartujú z okolitých letísk v Moskovskej, Lipeckej, Tverskej, Ivanovskej, Saratovskej a Kalužskej oblastí. Generálna skúška leteckej prehliadky v Moskve sa uskutočnila 4. mája.

Otvorí leteckú prehliadku najväčší vojenský dopravný vrtuľník Mi-26, ktorý sa sériovo vyrába, a štyri frontové stroje Mi-8AMTŠ. Nasledovať ich bude pätica vojensko-dopravných vrtuľníkov Mi-35M, ktoré sa používajú na likvidáciu vojenskej techniky nepriateľa, palebnú podporu, vylodenie výsadku a na prepravu techniky a zranených vojakov. Potom preletí pätica prieskumno-útočných „Aligátorov“ – vrtuľníkov Ka-52 a tiež pätica vrtuľníkov Mi-28N, známych ako „Noční poľovníci“.

Prehliadku lietadiel otvorí stroj rádiolokačnej rozviedky A-50U, ktorý bude nasledovať trojica Il-76MD, prvých v histórii vojensko-dopravného letectva strojov s turboreaktívnymi motormi. Potom nad Červeným námestím preletia diaľkové bombardéri Tu-95MS. Modely Tu-95 sú najrýchlejšie na svete lietadla s turbovrtuľovými motormi. Následne preletí štvorica strategických bombardérov Tu-22MZ na čele s bombardérom, ktorý môže byť vyzbrojený raketami, Tu-160. Potom dopravné lietadlo Il-78 bude imitovať tankovanie vo vzduchu, jeho „partnerom“ bude tiež diaľkový bombardér Tu-160.

Vzápätí príde čas na stíhačky. Ako prvá preletí štvorica strojov MiG-29SMT, ktorú budú nasledovať frontové bombardéry Su-24M a variabilnými krídlami. Diváci uvidia aj jeden z najnovších modelov ruskej vojenskej techniky – štvoricu stíhačiek MiG-31K s hyperzvukovými leteckými raketovými komplexmi „Kindžal“ a ďalšiu štvoricu – stíhačky piatej generácie Su-57. Potom v blízkosti Kremľa preletí takzvané „taktické letecké krídlo“ z 10 strojov, v zostave ktorého budú bombardéri Su-34, stíhačky Su-30SM a Su-35S. Stroje riadené pilotmi Lipeckého leteckého strediska, budú vzdialené jeden od druhého iba 5 metrov. Nasledovať ich budú známe na všetkých kontinentoch letecké skupiny „Ruskí víťazi“ /“Ruskí rytieri“/ a „Striži“ /“Dažďovníky“/ . Posádky piatich stíhačiek SU-30SM a štyroch MiG-29 v rýchlosti 550 km/hod. vytvoria formáciu „Kubánsky diamant“. Uzavrie leteckú prehliadku šestica stíhačiek Su-25, ktoré zafarbia oblohu do farieb ruskej národnej zástavy – červenej, modrej a bielej. Letecká prehliadka v Moskve sa začne o 10. hodine miestneho času (9. hodina nášho času).

Eugen Rusnák (HSP)